J. Bittó Cigániková v Na telo: Mal by minister Mikulec odísť z funkcie sám? Nechcem odpovedať

J. Bittó Cigániková v Na telo: Mal by minister Mikulec odísť z funkcie sám? Nechcem odpovedať
Na telo (3.4.2022) Zdroj: TV Markíza

Na hlasovaní o vyjadrení nedôvery Mikulcovi poslankyňa nebola, v relácii však povedala, že by sa zdržala. Nechceme ohroziť koalíciu kvôli Mikulcovi, ale máme výhrady, povedala poslankyňa.

Štát v manažovaní utečeneckej krízy zlyhal, pretože sa na ňu nepripravil. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii Na telo podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (PS) s tým, že o možnom vojnovom konflikte zo strany Ruska sa hovorilo od jesene.

“A preto náš poslanec (Tomáš Valášek - pozn. red.) hlasoval za. Ak má vláda nejaký pud sebazáchovy, ministra vnútra Romana Mikulca odvolá,” doplnil.

Opozičný poslanec Marián Kéry (Smer-SD) je presvedčený, že minister vnútra nemal na svojej stoličke sedieť už dávno. “Sekcia krízového riadenia je na živelné katastrofy, ale na utečencov je tu Migračný úrad,” zdôraznil. Nepáči sa mu tiež, že Mikulec klamal o odporúčaní súkromnej firmy na manažovanie a že podpísal niektoré zmluvy na milióny eur bez súťaže.

M. Kéry: Rusko je náš priateľ

Témou diskusie bolo aj vyhostenie 35 ruských diplomatov. Kéry hovorí, že pykať majú len tí, ktorí sa previnili: “Princíp kolektívnej viny nemá v 21.storočí miesto,” povedal.

Podľa Bittó Cigánikovej aj Šimečku bolo zníženie počtu ruských diplomatov na Slovensku tvrdou, no adekvátnou reakciou. “Ak ruská strana bude v takomto správaní pokračovať, prídu ďalšie kroky,” myslí si Bittó Cigániková.

V diváckych otázkach odmietol Kéry rusofóbiu, ktorá prerástla u nás do ničenia pamätníkov padlých vojakov Červenej armády.

Prečítajte si tiež:

Boj proti dezinformáciám

Šírenie dezinformácii je podľa poslanca Kéryho celosvetový problém, nepáči sa mu však, aby v demokracii cenzori rušili alternatívne webové stránky.

Podľa Bittó Cigánikovej je sloboda slova dôležitá a treba byť pri obmedzovaní dezinformačných webov opatrný - zákon, ktorý prijali na obmedzovanie dezinformácii, bude platiť zatiaľ polroka, počas ktorého chce koalícia lepšie zadefinovať dôvody, za ktorých môže štát proti takýmto webovým stránkam zasiahnuť.

Šimečka kroky vlády v tomto prípade víta: “Ani sloboda prejavu nie je neobmedzená, ani nikdy nebola. Nemôžete šíriť poplašnú správu,” povedal s tým, že podobné kroky robia v boji proti dezinformáciam aj ostatné krajiny Európskej únie. 

Zostrih relácie

EÚ by mohla spoločne kupovať plyn 

Hostia relácie sa zhodli, že Slovensko sa nevie odstrihnúť od ruského plynu a ropy zo dňa na deň. Podľa Bittó Cigánikovej sa vláda pripravuje na alternatívne riešenia.

Šimečka je presvedčený, že by sa európske krajiny mohli dohodnúť na spoločnom nákupe: “EÚ je jednotný trh a môže si dovoliť využívať spoločné správanie sa na globálnom trhu. Keď budeme nakupovať spoločne, môže to znížiť cenu,” dodal. 

V pravidelne rubrike otázkach ÁNO-NIE Šimečka potvrdil, že zvažuje kandidatúru na predsedu Progresívneho Slovenska. Strana si má nového predsedu voliť na sneme 7. mája, teraz prebieha v strane interná diskusia.

Záznam diskusie si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Po skončení živého vysielania viedol v ankete Marián Kéry, ktorý presvedčil 54 percent divákov. Jana Bittó Cigániková získala 29 percent hlasov a Michal Šimečka 17 percent. Hlasovať môžete aj naďalej:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti