Juraj Blanár: Na Úrad vlády chodilo množstvo ľudí. Pravdepodobne aj pán Bödör

Hosťami relácie Na telo boli Ivan Korčok (nom. SaS) a Juraj Blanár (Smer-SD).

Policajné obvinenie trojnásobného expremiéra a jeho ministra vnútra rozvášnilo politickú diskusiu. Parlament bude hlasovať o vydaní Roberta Fica do väzby, exministra Roberta Kaliňáka do nej súd už poslal. Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Juraj Blanár svojho predsedu obhajuje a hovorí o spolitizovanom procese, čo koalícia odmieta a vyzýva na rešpektovanie krokov orgánov činných v trestnom konaní.

Za východnými hranicami s Ukrajinou naďalej zúri vojna. Rokuje sa pritom aj o ďalšej vojenskej pomoci zo strany Slovenska, potvrdil minister zahraničných vecí za stranu SaS Ivan Korčok.

Tieň väzby nad špičkami Smeru

Polícia obvinila expremiéra Fica a jeho ministra vnútra Kaliňáka zo strany Smer-SD z trestného činu zosnovania zločineckej skupiny. Podpredseda strany Blanár vyšetrovateľom vyčíta, že konajú na politický pokyn súčasnej vlády. „Nadkvalifikovali to, aby mohli použiť inštitút kolúznej väzby,“ vyhlásil. Na otázku, či je stretnutie na Úrade vlády, ktorého sa mal okrem iných zúčastniť aj podnikateľ Norbert Bödör a na ktorom mala byť plánovaná diskreditácia prezidenta Andreja Kisku, problematické, však neodpovedal. „Na úrad vlády chodilo množstvo ľudí. Pravdepodobne tam bol aj pán Bödör, ale to neznamená, že páchali trestný čin,“ vyhlásil.

„Politicky zastrašujete orgány činné v trestnom konaní,“ vytkol oponentovi minister Korčok a zároveň rázne odmietol, že by malo obvinenie politickú motiváciu. „Nie sú obvinení vládou, sú obvinení orgánmi činnými v trestnom konaní,“ dodal. Zároveň pripomenul, že opozícii nie sú upreté práva zvolávať schôdze s cieľom odvolávať ministrov, tak ako sa o to opakovane snaží v prípade ministra vnútra Romana Mikulca.

Súvisiaci obsah

​Odstrihnutie od ropy je na stole

V kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine sa zatiaľ hovorí o ďalšej vojenskej podpore, po darovaní protivzdušného systému S-300 najnovšie aj o predaji húfnic Zuzana. „Akékoľvek dodávanie zbraní do tohto konfliktu, či je to darovanie alebo predaj, je pre nás neprijateľné,“ vyhlásil Blanár. Opozičné vyhlásenia, ktorými odmieta vojenskú pomoc Ukrajine minister zahraničných vecí ostro skritizoval. „Smer si želá čo najskoršiu porážku Ukrajiny. Aby Slovenská republika už nemala na východe demokratického suseda, ale aby tam mala Ruskú federáciu,“ poznamenal Ivan Korčok.

Minister zároveň pripustil, že rokovania na pôde Európskej únie o nových balíkoch sankcií voči Ruskej federácii sa týkajú aj pozastavenia nákupu ropy. „Je neudržateľné, aby sme stovky miliónov posielali do Ruskej federácie, ktorá z toho financuje vojnu,“ pripomenul Korčok. Nespresnil však, či bude európske embargo na ruskú ropu súčasťou už najbližšieho balíka sankcií.

Diskusiu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Súvisiaci obsah

​Po skončení živého vysielania viedol v ankete minister Korčok. Ten presvedčil 65 percent divákov, Juraj Blanár zvyšných 35. Hlasovať môžete aj naďalej.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti