B. Gröhling v Na telo: Radšej budem v opozícii, než s Pellegrinim v koalícii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Robert Fico má právo na hrubšie slová, zareagoval podpredseda Smeru-SD Ladislav kamenický na vulgarizmy na protestoch.

Hlavnou témou diskusie Na telo bolo hlasovanie parlamentu o vydaní Roberta Fica do väzby. Parlament predsedu Smeru -SD podržal - poslanci Sme rodina sa zdržali, opozičného lídra podporili svojimi hlasmi aj dve poslankyne OĽaNO, čo spustilo nové napätie v koalícii. 

Podpredseda Smeru Ladislav Kamenický v relácii odmietol, že by jeho strana akýmkoľvek spôsobom honorovala poslancov iných strán, ktorí Roberta Fica podržali. Kamenický však nevedel vysvetliť, ako sa na hlasovaní ocitol poslanec ĽSNS Stanislav Mizík, ktorý bol v deň hlasovania z parlamentu ospravedlnený. Mizík nakoniec nehlasoval.

“Poslanci si uvedomujú, čo sa deje na Slovensku a chceli vydať jasný signál,” myslí si Kamenický. 

Prečítajte si tiež:

Roberta Fica podržali najmä hlasy dvoch, dnes už bývalých poslankýň OĽaNO, Romany Tabák a Kataríny Hatrákovej. Po hlasovaní ich z poslaneckého klubu Obyčajných ľudí ich spolustraníci vyradili. “To už nič nezmení na tom hlasovaní,” povedal podpredseda SaS Gröhling na margo ich vylúčenia. Na základe hlasovania sa podľa neho preukázalo, že SaS je jediná protikorupčná strana.

V čom by teda podľa zástupcov SaS bolo prospešné, ak by Roberta Fica parlament vydal do väzby? “Nemohol by ovplyvňovať svedkov alebo cez tlačové konferencie dávať odkazy, ktoré by mohli ovplyvniť vyšetrovanie,” dodal Gröhling. Kamenický zas oponoval, že ešte nepočul o prípade, kedy by politika vzali do väzby za organizovanie tlačových konferencií. 

Gröhling: Nepôjdem do koalície s Hlasom

 V SaS sa po hlasovaní opäť ozývajú hlasy, aby Sme rodina opustila koalíciu, čo pripustil aj Branislav Gröhling. Sám však zatiaľ nevedel jednoznačne povedať, že je za odchod Kollárovho hnutia z koalície. 

“O tom by mal rozhodnúť premiér,” povedal v relácii. Teraz je podľa neho čas na to, aby si koaliční partneri sadli za rokovací stôl a dohodli sa, ako budú pokračovať ďalej.  

V koalícii to však vrie aj pre plánovanú vládnu pomoc rodinám, s ktorou SaS nesúhlasí a návrh chcú na rokovaní vlády vetovať. Líder OĽaNO Igor Matovič  vyčíta SaS, že sa snažia rozbiť vládu Eduarda Hegera a docieliť predčasné voľby, keďže podľa jeho informácii je SaS už dohodnutá na predvolebnej spolupráci so stranou Petra Pellegriniho.

To podpredseda SaS Gröhling odmietol: “Neviem si to predstaviť a do takejto koalície by som nešiel,” dodal minister školstva. 

Vulgarizmy na protestoch

Búrlivé to bolo aj na minulotýždňových protestoch Smeru-SD, kde poslanec Ľuboš Blaha nechal dav skandovať vulgarizmy na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Vulgárne sa vyjadril aj predseda strany Robert Fico.

Podľa Kamenického však strana nie je vulgárna, po internete sa podľa neho šíria upravené nahrávky. Kamenický však priznal, že na proteste mohli zaznieť aj hrubšie slová: “Keby vás išli dať do väzby za to, čo Roberta Fica, čo je absolútny paškvil, tiež by ste použili hrubšie slovo. Robert Fico má možno nárok na oveľa hrubšie slová,“ povedal Kamenický. 

“Jedno ospravedlnenie sa pani prezidentke by stačilo a celá kauza by skončila,” myslí si Gröhling. 

Celá vec je však podľa Kamenického nafúknutá aj preto, že sa približujeme k prezidentským voľbám. Podpredseda Smeru naznačil, že proti Zuzane Čaputovej chcú postaviť silného kandidáta v rámci opozície, čiže aj v spolupráci s Hlasom. 

Ficove informácie o Kuciakovi

Predseda Smeru - SD Robert Fico na minulotýždňovom proteste naznačil, že vie, kto v skutočnosti stál za vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej: „My raz povieme, kto Kuciaka zabil a budú všetci šokovaní,“ povedal Fico na proteste. 

Kamenický v Na telo tvrdil, že nemá o tejto informácii bližšie podrobnosti, no celá kauza okolo vraždy Jána Kuciaka bola podľa neho politicky zneužitá proti strane SMER-SD. 

Záznam relácie si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Počas diskusie ste rozhodli, že viac vás presvedčil Branislav Gröhling, ktorý dostal 53 percent vašich hlasov. Ladislav Kamenický získal 47 percent. Hlasovať môžete aj naďalej.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.