M. Kolíková: Je možné, že sociálny balíček skončí na Ústavnom súde

Hosťami relácie Na telo boli Mária Kolíková (SaS) a Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Koalícia už týždne nenachádza spoločný plán, ako pomôcť ľuďom v čase enormného zdražovania. Miliardový plán ministra financií Igora Matoviča naráža na odpor strany SaS, podľa ktorej je chaotický. Prejsť parlamentom nakoniec môže s podporou opozície, vrátane poslancov ĽSNS. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS tvrdí, že s vládnymi kolegami sa podrobnosti sociálneho balíčka dozvedela až na poslednú chvíľu a vyčíta mu, že rovnako expresne a bez diskusie má prejsť aj Národnou radou. Na pozadí vládneho sporu nastáva posun vo viacerých korupčných kauzách, pribudlo dokonca obvinenie ďalšiemu bývalému ministrovi. Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini si myslí, že údajnú protikorupčný boj vlády je len manévrom na zakrytie neschopnosti zmysluplne pomôcť ľuďom v kríze.

Spor ohľadom sociálneho balíčka 

Sociálny balíček z dielne ministra financií by mal stáť viac ako jednu miliardu eur ročne. Strana SaS však jeho podporu odmieta, pretože mu nepredchádzala adekvátna diskusia. „To všetko, o čom blúzni Igor Matovič, sa má udiať až v budúcom roku," vytkol návrhu opozičný líder P. Pellegrini. Vláda by podľa neho mala nájsť spôsob, ako pomôcť ľuďom zvládnuť zdražovanie okamžite. Mimoriadna daň pre firmu Slovnaft, o ktorú financovanie opiera I. Matovič by podľa neho mala v prípade zavedenia slúžiť skôr na zníženie DPH na pohonné látky. 

Podľa ministerky spravodlivosti nie je budúcnosť sociálneho balíčka ešte vôbec istá. Aj v prípade, že prejde parlamentom a získa podpis prezidentky, môže sa stať, že o ňom bude rozhodovať Ústavný súd. Dôvodom má byť, že balík opatrení je schvaľovaný v skrátenom legislatívnom konaní. „Keď si pozrieme rozhodnutia Ústavného súdu, ktoré sa týkali aj legislatívneho procesu, tak toto je ukážkový prípad," podotkla M. Kolíková. Či sa na Ústavný súd obráti sama však nepotvrdila.

Obvinenie exministra ju neprekvapilo

Bývalý minister spravodlivosti za Most-Híd mal podľa policajného obvinenia ešte ako parlamentný poslanec prijať úplatok 50-tisíc eur. P. Pellegrini, v ktorého vláde sedel, hovorí, že obvinenie ho prekvapilo a verí v spravodlivý proces. Ministerka M. Kolíková, ktorá sa s G. Gálom na krátko stretla v rezorte, reagovala opačne. "Keď s niekým sa podieľate na nejakej spolupráci, tak vidíte ako ten človek funguje. Takže mňa to až tak neprekvapilo," povedala. Odsúdenie za korupciu naďalej hrozí aj bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi.

Šéf opozičnej strany Hlas-SD sa však netají tým, že k orgánom činným v trestnom konaní pod vedením súčasnej vlády veľkú dôveru nemá. "Nie som si úplne istý, či dnes na Slovensku môžme s čistým svedomím vyhlásiť, že nie je ani jeden ovplyvnený vyšetrovateľ, prokurátor, či sudca," vyhlásil. Kajúcinici podľa neho spolupracujú aby znížili vlastný trest. "Keď takýmto spôsobom spochybňujete priebeh vyšetrovania, keď hovoríte, že niekto si tu chráni svoj zadok, tak možno si svoj chránite," kontruje ministrrka spravodlivosti M. Kolíková.

Záznam relácie Na telo si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Počas relácie ste rozhodli, že viac vás presvedčil Peter Pellegrini. Odovzdali ste mu až 73 percent hlasov, zatiaľ čo Mária Kolíková získala 27 percent. Hlasovať môžete aj naďalej:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti