J. Krúpa: Časť poslancov OĽaNO podporuje veto prezidentky. Ja som jeden z nich

Protiinflačný balíček ministra financií Igora Matoviča zdržalo prezidentkino veto. V súčasnosti však nie je isté, že sa ho poslancom podarí prelomiť. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) v relácii Na telo priznal, že aj sám zvažuje za návrh opäť nehlasovať.

Zastavené je aj vyšetrovanie kauzy guvernéra NBS Petra Kažimíra, v ktorej sa sporný paragraf 363 rozhodol použiť generálny prokurátor a zbavil ho obvinenia. Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Roberta Kaliňáka je ochranná ruka, ktorú na poľovníckej chate spomínal jeho stranícky šéf, ochrannou rukou zákona.

Ochranná ruka M. Žilinku

Podľa J. Krúpu je paragraf 363 generálnym prokurátorom nadužívaný a stálo by za pokus dostať Maroša Žilinku z funkcie. „Vrhá to tieň a podozrenia na to, že to nie je úplne čisté všetko, čo sa deje,“ povedal Krúpa. „Takto využívaná 363 v minulosti ešte nebola,“ dodal s tým, že to vníma ako problém, ktorý treba riešiť.

Zrušenie obvinenia guvernéra NBS P. Kažimíra generálnym podľa R. Kaliňáka je v súlade s jeho ústavnou úlohou dohliadať nad zákonnosťou. Podozrenia v súvislosti s videonahrávkou z chaty, kde R. Fico hovorí o ochrannej ruke generálneho prokurátora Žilinku v súvislosti s prípadom P. Kažimíra nemajú podľa neho opodstatnenie.

Prelomenie veta sa komplikuje

Poslanecký klub OĽaNO čaká na budúci týždeň rokovanie o tom, či opätovne podporia sociálny balíček, ktorého časť prezidentka odmietla podpísať. Veto prezidentky má podľa J. Krúpu svoje opodstatnenie. „Vnímam ho ako logické vyústenie riešenia tohto problému“. O Spájaní sa s ĽSNS pri prelomení veta bude podľa neho ešte v klube OĽaNO prebiehať intenzívna diskusia.

„Mne osobne sa akýkoľvek náznak spolupráce s extrémistami bridí.“ Časť poslancov zároveň zvažuje, že podporí veto prezidentky a o prorodinnom balíku nakoniec rozhodne Ústavný súd. Konečné stanovisko poslancov vraj bude zrejmé najneskôr v utorok.

„Celý ten návrh je len brutálny marketing. On sa síce tvári, že tu ide dať niečo rodinám, ale v skutočnosti druhou rukou im vyťahuje z vrecka tie isté peniaze,“ komentuje R. Kaliňáka, narážajúc na dopad opatrení na rozpočty samospráv, ktoré podľa neho budú musieť zvýšiť výdavky na školy či na verejnú dopravu.

Súvisiaci obsah

Aj tentoraz ste mohli hlasovať v ankete o tom, ktorý z hostí Na telo vás presvedčil viac. Na konci relácie mal väčšiu priazeň Robert Kaliňák, získal 68 percent vašich hlasov. Juraj Krúpa získal 32 percent. Hlasovať môžete aj naďalej.

​Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti