J. Krúpa: Časť poslancov OĽaNO podporuje veto prezidentky. Ja som jeden z nich

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Protiinflačný balíček ministra financií Igora Matoviča zdržalo prezidentkino veto. V súčasnosti však nie je isté, že sa ho poslancom podarí prelomiť. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) v relácii Na telo priznal, že aj sám zvažuje za návrh opäť nehlasovať.

Zastavené je aj vyšetrovanie kauzy guvernéra NBS Petra Kažimíra, v ktorej sa sporný paragraf 363 rozhodol použiť generálny prokurátor a zbavil ho obvinenia. Podľa člena predsedníctva strany Smer-SD Roberta Kaliňáka je ochranná ruka, ktorú na poľovníckej chate spomínal jeho stranícky šéf, ochrannou rukou zákona.

Ochranná ruka M. Žilinku

Podľa J. Krúpu je paragraf 363 generálnym prokurátorom nadužívaný a stálo by za pokus dostať Maroša Žilinku z funkcie. „Vrhá to tieň a podozrenia na to, že to nie je úplne čisté všetko, čo sa deje,“ povedal Krúpa. „Takto využívaná 363 v minulosti ešte nebola,“ dodal s tým, že to vníma ako problém, ktorý treba riešiť.

Zrušenie obvinenia guvernéra NBS P. Kažimíra generálnym podľa R. Kaliňáka je v súlade s jeho ústavnou úlohou dohliadať nad zákonnosťou. Podozrenia v súvislosti s videonahrávkou z chaty, kde R. Fico hovorí o ochrannej ruke generálneho prokurátora Žilinku v súvislosti s prípadom P. Kažimíra nemajú podľa neho opodstatnenie.

Prelomenie veta sa komplikuje

Poslanecký klub OĽaNO čaká na budúci týždeň rokovanie o tom, či opätovne podporia sociálny balíček, ktorého časť prezidentka odmietla podpísať. Veto prezidentky má podľa J. Krúpu svoje opodstatnenie. „Vnímam ho ako logické vyústenie riešenia tohto problému“. O Spájaní sa s ĽSNS pri prelomení veta bude podľa neho ešte v klube OĽaNO prebiehať intenzívna diskusia.

„Mne osobne sa akýkoľvek náznak spolupráce s extrémistami bridí.“ Časť poslancov zároveň zvažuje, že podporí veto prezidentky a o prorodinnom balíku nakoniec rozhodne Ústavný súd. Konečné stanovisko poslancov vraj bude zrejmé najneskôr v utorok.

„Celý ten návrh je len brutálny marketing. On sa síce tvári, že tu ide dať niečo rodinám, ale v skutočnosti druhou rukou im vyťahuje z vrecka tie isté peniaze,“ komentuje R. Kaliňáka, narážajúc na dopad opatrení na rozpočty samospráv, ktoré podľa neho budú musieť zvýšiť výdavky na školy či na verejnú dopravu.

Prečítajte si tiež:

Aj tentoraz ste mohli hlasovať v ankete o tom, ktorý z hostí Na telo vás presvedčil viac. Na konci relácie mal väčšiu priazeň Robert Kaliňák, získal 68 percent vašich hlasov. Juraj Krúpa získal 32 percent. Hlasovať môžete aj naďalej.

​Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.