I. Matovič v Na telo: Novými ministrami budú Karel Hirman, Rastislav Káčer a Viliam Karas

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda OĽaNO Igor Matovič v relácii Na telo potvrdil mená nových ministrov. Diplomat Rastislav Káčer bude novým ministrom zahraničných vecí, ministrom hospodárstva zas odborník na energetiku Karel Hirman. Za nového ministra spravodlivosti navrhuje koalícia predsedu Slovenskej advokátskej komory Viliama Karasa.

“Je to zrejme najlepší z advokátov. K čomu by sa priúčal od ministerky, ktorá je radová advokátka,” povedal na adresu navrhovaného Viliama Karasa Matovič. Všetci navrhovaní ministri sú podľa neho odborníci a nebudú mať problém prevziať úlohy na svojich ministerstvách.

Zatiaľ nie je jasné, kto prevezme ministerstvo školstva, čo je podľa SaS problém. V koalícii uvažovali aj nad tým, že by ním mohol byť poslanec OĽaNO Richard Vašečka, no podľa šéfa Obyčajných ľudí sa rozhodli ísť cestou odborníkov, nie politikov. Prezidentka o vymenovaní nových ministrov rozhodne začiatkom budúceho týždňa.

Zoštátnenie elektrární

Témou relácie bola aj energetická kríza. Kým Marián Viskupič z SaS tvrdí, že na ministerstve hospodárstva je spravených 80-percent práce a opatrenia na boj s krízou sú prakticky pripravené, Matovič oponuje, že SaS posledné mesiace neurobila nič. Odchádzajúci minister hospodárstva  Richard Sulík podľa Matoviča oklamal celé Slovensko.

Minister financií pripustil, že jedným z riešení energetickej krízy, aj keď krajným, je aj zoštátnenie elektrární, ako to navrhuje Boris Kollár (Sme rodina). S tým súhlasí aj M. Viskupič, no v dnešných časoch podľa neho nie je priestor na to, aby štát odkúpil v elektrárňach podiel. Nie sú na to podľa neho financie.

Odchod SaS a politika v parlamente

Igor Matovič bude čeliť aj odvolávaniu v parlamente. Viskupič potvrdil, že v SaS uvažujú nad vlastným návrhom. Na otázku, či by zahlasoval za odvolanie ministra financií aj vtedy, ak by s návrhom prišli poslanci z Republiky či ĽSNS, Viskupič jasne neodpovedal.

Minister financií si myslí, že v koalícii sa odchodom SaS vyriešili všetky nezhody a zavládne pokoj. Ak SaS nebude z parlamentu hádzať koalícii “polená pod nohy”. Koľko ale vydrží menšinová vláda, si šéf OĽANO netrúfa tipnúť.

Na najbližšej parlamentnej schôdzi sa bude musieť koalícia vysporiadať aj s otázkou, či ponechá poslancov SaS ako šéfov parlamentných výborov. Odchodom z koalície by ich SaS mala uvoľniť koaličným poslancom. Predseda výboru pre financie a rozpočet Viskupič tvrdí, že sa odísť nechystajú, no rozhodnutie koalície budú akceptovať.

Záznam diskusie si môžete vypočuť aj formou podcastu:

Veľkou skúškou v parlamente bude schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok. SaS prisľúbila, že o návrhu budú s koalíciou rokovať, automaticky sa však minister financií nemôže na ich podporu spoliehať. Ak by sa štátny rozpočet neschválil, Slovensko by išlo do rozpočtového provizória, čo si podľa Matoviča nemôže dovoliť. Jasne však neodpovedal, či by rozpočtové provizórium znamenalo predčasné voľby.

Počas živého vysielania ste mali možnosť hlasovať v ankete, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Takýto je výsledok:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.