K. Hirman v Na telo: Sulíkov systém na stropovanie elektriny neprevezmem

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nový minister hospodárstva zatiaľ odmieta povedať akékoľvek presné číslo, o ktoré by sa od januára mohla dvihnúť cena plynu či elektriny. Hovorí, že presné sumy sa dozvieme, tak ako každý rok, na konci novembra.

Hoci Karel Hirman v relácii neprezradil, aké sumy budeme od januára platiť, už dnes hovorí, že ich neurčí tzv. Sulíkov systém. Podľa návrhu exministra hospodárstva sme mali totiž za 85 percent dnešnej spotreby platiť tak ako doteraz a za 15 percent by bola cena výrazne vyššia. Cieľom totiž bolo donútiť Slovákov šetriť.

„Toto kontrolovať na každú domácnosť je nemožné. Ten systém by bol nespravodlivý, pretože v domácnosti sa mohli zmeniť podmienky v porovnaní s tou predošlou vykurovacou sezónou, prípadne v byte nikto nebýval,“ vysvetľuje Hirman.

Podľa ministra je tak pravdepodobnejšie, že naše zálohové platby sa nebudú odvíjať od našich predošlých účtov, ale od priemernej spotreby slovenskej domácnosti.

​Dostatok plynu v zásobníkoch

Minister pochválil prácu SPP za to, že máme naplnené zásobníky plynu. Podstatné podľa neho je, aby k nám prúdil aj naďalej. „Ak to tak bude, za súčasných podmienok by sme mali zimu prekonať bez problémov,“ vysvetľuje Hirman. Podľa Ladislava Kamenického je to dôkaz o tom, že vláda doteraz nehovorila občanom pravdu: „Ďakujem, že pán minister potvrdil, že minister Sulík nás v podstate zavádzal,“ povedal podpredseda Smer-SD na adresu starších výrokov predsedu SaS, že plynu už je na našom území dostatok.

Celý záznam politickej diskusie si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Podpredseda Smer-SD tvrdí, že treba zrušiť sankcie uvalené na Moskvu pre vojnu na Ukrajine a viac plynu nakupovať v Rusku. „Kto nám dá najlepšiu cenu, tak to kupujme, to je podľa mňa najlepšia diverzifikácia.“ Minister hospodárstva, ale kontruje, že to nedáva ekonomický zmysel: „Aktuálne je k nám ruský potrubný plyn dodávaný drahší ako je napríklad LNG,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

​Budúcnosť ministra hospodárstva

Vláda aktuálne v parlamente nemá väčšinu poslancov a nie je tak jasné, či návrhy nového ministra hospodárstva poslanci schvália. V prípade, že by ich nepresadil, Karel Hirman vopred avizuje, že môže z funkcie odísť: „Určite to budem vážne zvažovať,“ dodáva.

Počas relácie ste mohli hlasovať, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Takto to dopadlo:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.