V. Lengvarský v Na telo PLUS: Nemyslím si, že lekári blafujú. Výpovedí môže byť až 1500

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V nemocniciach, kúpeľoch a hospicoch pracuje okolo osemtisíc lekárov, povedal minister zdravotníctva.

Od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa v Na telo PLUS tiež dozviete:

• Aký krízový plán má pre prípad hromadných výpovedí lekárov
• Čo hovorí na výrok E. Hegera, že niektorí lekári už dnes zarábajú viac ako on
• Ako vníma, že s vládnou koalíciou už viackrát hlasovali tzv. Tarabovci z kandidátky ĽSNS
• Či si Igor Matovič ešte stále želá jeho odchod
• Aké budú tohtoročné Vianoce v súvislosti s pandémiou COVID-19

Moderátor Michal Kovačič sa s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) rozprával o hroziacich výpovediach lekárov. Lekárske odborové združenie totiž stále zbiera výpovede. Minulý týždeň ich mali podľa šéfa LOZ Petra Visolajského viac ako 1500.

Minister Lengvarský odhaduje, že v našich nemocniciach pracuje približne 8-tisíc lekárov. To znamená, že takmer 20 percent z nich je definitívne rozhodnutých odísť.

Podľa ministra to problém je. Odmieta sa však baviť o ďalšom postupe, a to do pondelka (3.10.), keď budú čísla presné.

Lekárski odborári pred rokom predložili osem požiadaviek, ktoré je potrebné splniť, aby sa slovenské zdravotníctvo dokázalo opäť postaviť na nohy. Dnes kritizujú, že okrem zvýšenia platov kompetentní nenaplnili ani jednu z nich. Spokojní však nie sú ani s platmi.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský podotýka, že rozpočet nie je nafukovací a minister financií momentálne viac uvoľniť nevie.

„Rozpočet má nejaké medze a sú tu aj iní zdravotnícki pracovníci a my sme tým návrhom zákona riešili všetkých. Keby sme mali miliardu, tak ju bez problémov rozdelíme. Museli sme nájsť nejaký balans medzi tým, čo je možné a tým, čo chcú odborári aj z iných zdravotníckych profesií,“ vysvetlil s tým, že chceli vyhovieť do maximálnej možnej miery všetkým.

Čo bude po 1. decembri

Ak lekári podajú výpovede ku koncu septembra, začne im plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Tá sa skončí posledným novembrovým dňom. Od 1. decembra tak slovenský zdravotnícky systém môže mať o stovky nemocničných lekárov menej.

Minister Lengvarský to chce riešiť, keď to bude realita. Čo bude 1. decembra nevie. Kolaps slovenského zdravotníctva však nepredpokladá.

„Ten systém neskolaboval počas pandémie, keď bola zdravotná starostlivosť výrazne obmedzená. Nemyslím si, že je na to teraz vhodná doba, aby sme eskalovali napätie. Ja verím tomu, že pacient ohrozený nebude,“ uzavrel Lengvarský hypotetické scenáre s tým, že vyjednávať s lekármi neprestali.

Je stále zrelý na odvolávanie?

Pred letom sa minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nechal niekoľkokrát počuť, že minister zdravotníctva je podľa neho zrelý na odvolávanie. Na stole tak pristála otázka, či je to stále tak. Lengvarský tvrdí, že šéf hnutia, ktoré ho do funkcie nominovalo, sa s ním o tom nikdy nerozprával.

„Odvtedy sme boli niekoľkokrát dlho spolu a riešili sme iné veci - platy, rozpočet a podobne. Nemám dôvod sa na to pýtať. Je predseda strany, ktorá ma nominovala a pán premiér je šéf vlády, v ktorej pôsobím. Je to otázka na nich dvoch, aby mi to oznámili, keď to budú považovať za vhodné. Zatiaľ sa tak nestalo,“ poznamenal s tým, že ma dosť iných problémov na to, aby sa tým zaoberal.

Pandémia sa skončila

Aj keď sa jeseň po minulé roky niesla v duchu proti epidemických opatrení a testovania, minister Lengvarský povedal, že tento rok nám to nehrozí. Pandémia sa totiž podľa neho skončila.

„Nepredpokladáme žiadne opatrenia. To znamená lockdowny, povinné testovanie, to určite nie,“ ubezpečil s tým, že Vianoce budú pokojné.

Minister Lengvarský toho však prezradil ešte viac. Celú reláciu si môžete pozrieť zo záznamu vo videu hore. Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Vladimír Lengvarský odpovedal aj na divácke otázky, pozrite si video.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti