V. Remišová v Na telo: Využitie eurofondov na pomoc s vysokými cenami energií je nepravdepodobné

Hosťami Na telo boli Veronika Remišová a Ľuboš Blaha.
Hosťami Na telo boli Veronika Remišová a Ľuboš Blaha. Zdroj: TV Markíza

Zastropované budú ceny elektriny aj plynu, vyhlásila Veronika Remišová v Na telo. Vláda podľa nej nedopustí, aby ľudia doplácali na elektrinu. „Zvýšenie cien vyriešime energetickými šekmi,“ povedala.

Prvé októbrové Na telo začalo netradičnou diskusiou: hosťom relácie mal byť predseda Smeru-SD Robert Fico, no pre podozrenie na infekčné ochorenie svoju účasť na poslednú chvíľu odvolal, rovnako aj spojenie cez telemost. Vedenie strany preto do relácie neohlásene poslalo podpredsedu strany Ľuboša Blahu. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá s Ľ. Blahom dlhodobo odmieta diskutovať, napokon s diskusiou súhlasila.

Riešenia energetickej krízy

Hlavnou témou diskusie bola energetická kríza - V. Remišová ocenila postoj premiéra v Bruseli. Eduard Heger prišiel napríklad s návrhom, aby Európska únia zdanila obchodníkov, ktorí už slovenskú elektrinu kúpili. Zároveň zdôraznila, že Slovenská republika je jednou z krajín s najnižšími cenami energií. „Som presvedčený, že sme mali ísť cestou Maďarska,” vyhlásil Ľuboš Blaha. Maďarsko dlhodobo nesúhlasí so sankciami voči Rusku, vrátane najnovšieho balíka sankcií. Strana Smer sa viackrát vyjadrila, že ruské sankcie sú chybou.

​Ministerka investícií zopakovala, že znárodnenie elektriny je krajným riešením, Ľ. Blaha túto myšlienku naopak podporuje, nesúhlasí však so spôsobom, akým by malo byť realizované. „Dá sa to urobiť aj správne,” podotkol, ako presne však nevysvetlil.

V súvislosti s návrhom využiť eurofondy zdôraznila, že sú určené pre rozvoj zaostalých regiónov. „Vyžadovalo by si to zmenu legislatívy,” povedala. Podľa ministerky je nepravdepodobné, že by s tým Európska únia súhlasila. V. Remišová ale opakovane povedala, že plynu bude dostatok.

Odvolávanie Igora Matoviča a hraničné kontroly

Prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo ukázal, že väčšina ľudí si želá koniec súčasnej vlády a rýchle predčasné voľby. Podľa V. Remišovej je súčasná nálada voličov pochopiteľná v súvislosti s krízou, ktorej čelíme. „Momentálna situácia v Európskej únii je ťažká, čelia jej všetky krajiny,“ podotkla.

Prečítajte si tiež:

​„My sme ponúkali ako riešenie referendum,” zdôraznil v reakcii na výsledky prieskumu Ľ. Blaha, to však podľa neho zmarila prezidentka. Ako jediné riešenie v súčasnosti vidí nátlak z ulíc. „Budú nové demonštrácie,” oznámil.

V tradičnej rubrike ÁNO/NIE vicepremiérka Veronika Remišová povedala, že Igor Matovič je podľa nej dobrým ministrom financií, keďže deficit Slovenska je menší ako v roku 2019. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha zareagoval, že I. Matovič je „národná katastrofa” a treba ho z pozície ministra zosadiť. Blaha tiež zopakoval, že za rozpočet nezahlasuje v parlamente ani jeden poslanec Smeru.

Prečítajte si tiež:

Celý záznam politickej diskusie si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Obaja diskutéri sa zároveň zhodli, že nie je správne, aby Slovensko zaviedlo kontrolu na slovensko-maďarskej hranici v reakcii na kontrolu hraníc zo strany Českej republiky a Rakúska.

Počas relácie ste mohli hlasovať, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Takto to dopadlo:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti