Štefan Hamran v Na telo PLUS: Nehoda na Zochovej ulici by mohla byť na súde koncom roka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezident Policajného zboru tiež prezradil, že ak má byť minister vnútra Roman Mikulec odvolaný za hraničné kontroly, odíde spolu s ním.

Hosťom relácie Na telo PLUS bol policajný prezident Štefan Hamran. S moderátorom Michalom Kovačičom sa zhovárali o kontrolách na hraniciach v súvislosti s migračným náporom, o stíhaní Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, ale aj o sprísňovaní trestov pre opitých vodičov.

V relácii hovorí aj o tom:

• Čo si myslí o návrhu prepadnutia auta v prípade opitého vodiča
• Aký má názor na zavedenie stacionárnych radarov
• Či Roman Mikulec zasahuje do práce Policajného zboru
• Dokedy budú zavedené hraničné kontroly s Českom a Rakúskom
• Kedy by mohla kauza R. Fica a R. Kaliňáka skončiť na súde
• Či by znížil maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach

Záznam celej relácie nájdete vo videu vyššie.

Policajný prezident Štefan Hamran v relácii povedal, že by nemal problém s tým, ak by sa legálna hranica pitia alkoholu na Slovensku zdvihla na 21 rokov.

Tvrdí však, že je ťažké povedať, či by takáto úprava na slovenských cestách pomohla. Zároveň uznáva, že je mládež v mnohých prípadoch nezodpovednejšia ako starší a skúsenejší vodiči.

Polícia sa pravidelne zameriava na podniky, o ktorých je známe, že v nich pijú mladí ľudia. Týmto spôsobom sa im podľa jeho slov darí mladých vodičov pod vplyvom alkoholu obmedzovať.

„Nemyslím si, že to prinesie taký efekt, aký sa očakáva,“ uviedol v súvislosti so zvyšovaním vekovej hranice. Policajný zbor však podľa jeho slov priloží ruku ku každému dielu, ktoré by mohlo znížiť nehodovosť, dodal Hamran.

Dědeček mal nevhodné poznámky

Moderátor Michal Kovačič sa policajného prezidenta pýtal aj na tragédiu na Zochovej, ktorú spôsobil Dušan Dědeček pod vplyvom alkoholu.

K súdnym rozhodnutiam sa Hamran podľa vlastných slov nezvykne vyjadrovať, avšak stíhanie Dušana Dědečka na slobode nevníma najšťastnejšie.

Zdôrazňuje však, že trestné stíhanie v tomto prípade pokračuje a Dědeček sa bude zodpovedať na nezávislom a nestrannom súde, kde sa dozvie svoj trest. Tvrdí, že policajti dali sudcovi na stôl všetko, čo sa dalo zadokumentovať.

Prečítajte si tiež:

​Dědeček bol na mieste činu nepríjemný a mal nevhodné poznámky. Hamran si však myslí, že sa to dá pripísať tomu, že bol pod vplyvom návykovej látky a v šoku. Hamran by nepovedal, že bol Dědeček po nehode vyslovene agresívny, ako uvádzali medializované správy.

Paradox

Hamran v relácii Na telo PLUS hovoril aj o paradoxe, ktorý vzniká pri prístupe k šoférom pod vplyvom alkoholu. Polícia rieši tie prípady, pri ktorých vodičovi v dychu namerajú menej ako jedno promile.

V prípadoch, pri ktorých majú vodiči v dychu viac ako jedno promile, ide o trestný čin, pretože ide o stav, ktorý vylučuje spôsobilosť. Tie riešia súdy.

Na Slovensku sa však stáva, že polícia vodičovi udelí vyšší trest, než súd, a to aj napriek tomu, že súdy riešia vážnejšie prípady. „Musíme si to nejakým spôsobom zosúladiť.“

Slovensko zaplavené radarmi 

Na Slovensko by malo doraziť 270 radarov z plánu obnovy. Tie by sa mali zamerať na červenú, stopku a rýchlosť. „Vyhodnotí sa mapa a začneme ich osadzovať tam, kde je najviac problémov,“ vysvetlil Hamran. Radary z európskych peňazí však podľa neho stačiť nebudú.

Prečítajte si tiež:

​Hamran by bol rád, ak by sa Slovensko stacionárnymi radarmi zaplavilo.

Tie by si mohli zakúpiť vo vlastnom záujme aj mestá a obce, hovorí policajný prezident. Svoje stacionárne radary by nastavili na systém ministerstva vnútra, ktorý by zaznamenával všetky priestupky. Napokon by sa mestá a obce dostali k peniazom za tie priestupky, ktoré zaznamenali ich radary.

Šéf policajtov si vie predstaviť, že vo veľkých mestách budeme radary stretávať bežne. „Vieme, že v Rakúsku sme plne zodpovední. Vieme, že nám tú pokutu plne automatizovaný systém pošle,“ vyhlásil Hamran.

Policajný prezident odpovedal aj na divácke otázky. Jeho odpovede si môžete pozrieť vo videu.

Ak ste Na telo PLUS so Štefanom Hamranom nestihli, reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.