D. Lipšic v Na telo PLUS: V debate o vraždách na Zámockej sú radikálni konzervatívci aj liberáli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podľa špeciálneho prokurátora bol za vraždami osamelý vlk, polícia však preveruje všetky jeho kontakty. Zadržala mu mnoho osobných vecí, z ktorých neskôr vypracuje znalecké posudky.

Od špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica sa v Na telo PLUS tiež dozviete:

  • Aké osobné veci zaistila polícia u strelca zo Zámockej
  • Na čo všetko sa zameriava prebiehajúce vyšetrovanie
  • Ako sa na Slovensku vyšetrujú podobné zločiny terorizmu
  • Aké ďalšie mená verejne činných osôb mal vrah na zozname
  • Prečo sa prerušilo trestné stíhanie kauzy Očistec
  • Čo hovorí na kritiku politikov zo strany generálneho prokurátora
  • Čo si myslí o teoretickej prezidentskej kandidatúre Maroša Žilinku

V prípade vraždy Kuciaka by mohol nastať výrazný posun

Lipšic sa vyjadril k priznaniu Tomáša Szabóa k spoluúčasti na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa Lipšica môže výsluch Szabóa k vražde zdôveryhodniť výpovede Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka, ktorí o vražde vypovedali. 

„Mohol by nastať posun k možným objednávateľom. Toto môže mať takúto súvislosť,“ uviedol špeciálny prokurátor v relácii.

Priblížil aj to, v akom štádiu je vyšetrovanie streľby na Zámockej ulici. Vyšetrovatelia zaistili veľké množstvo vecí, vrátane dátových nosičov, listinných dôkazov a analyzovať sa budú aj znalecké posudky z odboru extrémizmu a psychológie.

„Z dôkazov vyplýva, že išlo o osamelého strelca a s nikým nezdieľal svoj zámer,“ dodal Lipšic. Vyšetrovanie nepotvrdilo, že by niekto vopred vedel, aký zámer mal Juraj K. v osudný večer.

Lipšic potvrdil informácie, že strelec po útoku odišiel z miesta činu a následne polícia zistila, o koho ide. Potom začali zisťovať jeho lokalitu aj na základe mobilov, ktoré používal. 

Či nemohla polícia konať rýchlejšie, nechcel komentovať. Vydiskutovať si to podľa neho musí vedenie policajného zboru aj s parlamentným výborom. „Keď chceme, aby polícia mohla konať efektívnejšie, musí mať na to nástroje. Diskusia o nástrojoch sa musí odpolitizovať. Nikto nechce, aby polícia mohla bezbreho odpočúvať, ale v prípade teroristického činu, musí polícia promptne konať,“ dodal Lipšic.

V zápisníku Juraja K. našli viacero známych mien vrátane premiéra Eduarda Hegera, politológa Grigoriho Mesežnikova, exministra Branislava Gröhlinga, Roberta Fica či meno liberálneho rabína židovskej obce.

Podľa Lipšica sa strelec pohyboval len v okolí bydliska premiéra. Nič nenasvedčuje tomu, že by plánoval útok aj na ostatných ľudí, ktorých spomínal vo svojich poznámkach.

V prípade kauzy Dobytkár sú skutkové vety na sto stranách

Špeciálny prokurátor sa vyjadril aj k útokom Roberta Fica na adresu prokurátorov a súdov, ktoré rozhodujú o politických kauzách. 

Je dôležité, aby na hlavnom pojednávaní zástupcovia médií videli, aké sú dôkazy. „V prípade kauzy Dobytkár kľúčový svedok Marek Kodada detailne potvrdil svoju výpoveď z prípravného konania. Obhajoba aj obžalovaný môže hovoriť, čo chce,“ skonštatoval Lipšic.

Dodal, že si treba uvedomiť, že už len formulácia skutkových viet je na viac ako sto stranách. „Išlo o korupčné a legalizačné schémy v dvoch vládnych obdobiach. Bolo potrebné podať obžalobu v striktných lehotách, preto bude prokurátor upravovať znenie skutkových viet a bude to doručené procesným stranám aj súdu už čoskoro,“ priblížil špeciálny prokurátor.

Vo videu si môžete pozrieť odpovede na divácke otázky:

Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti