Voľby prehrali pravicoví extrémisti, zhodnotil v Na telo politológ Grigorij Mesežnikov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V dnešnom Na telo sme sa špeciálne venovali výsledkom spojených komunálnych a župných volieb. Hosťami Michala Kovačiča boli politológ Grigorij Mesežnikov a sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, ktorá pre TV Markíza pripravovala sériu exkluzívnych predvolebných prieskumov.

Politológ Grigorij Mesežnikov označuje za víťazov volieb demokratické sily. Naopak, tohtoročné voľby podľa neho prehrali pravicoví extrémisti, ktorým sa s výnimkou jedného poslanca nepodarilo presadiť nikoho.

Sociológ Martin Slosiarik súhlasí. Vyzdvihuje však tiež nezávislých kandidátov, ktorým sa aj tento rok v komunálnych a župných voľbách darilo. Podotýka tiež, že by preto nerobil na základe týchto volieb ďalekosiahle závery v súvislosti s tými parlamentnými.

Bratislava a Košice

Volebná účasť v hlavnom meste Slovenska dosiahla len 36,88 percent. Znovuzvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že problémom bol termín volieb.

„Pre Bratislavu spojiť jesenné prázdniny s komunálnymi voľbami nebol dobrý nápad. Poznám ľudí, ktorí sa rozhodovali medzi tým, či pôjdu voliť alebo s deťmi na prázdniny. Dúfam, že si to už nezopakujeme,“ povedal Vallo.

Aj odborníci uznali, že sa o termíne volieb veľa špekulovalo, či volebnej účasti prospeje. 

Prečítajte si tiež:

Ešte nižšiu volebnú účasť zaznamenali Košice, kde prišlo 30,89 percent voličov. Jaroslav Polaček vo voľbách svoj post primátora obhájil.

„Hlasy sa rozbili, kandidátov bolo veľa. Kampaň nebola ani tak o vízii, ale o tom, kto komu viac naloží, čo ma mrzí,“ zhodnotil spätne primátor Košíc.

Myslí si, že spolupráca bude v meste prebiehať bez väčších problémov. „Dobré projekty nemajú dôvod odmietať ani kritici,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Prekvapenie volieb 

Michal Kovačič sa v relácii Na telo rozprával aj s novým primátorom Prešova, Františkom Oľhom. Oľha povedal, že si nemyslí, že Prešovčanov sklame, aj keď má s mestom ambiciózne plány.

Jeho víťazstvo vo voľbách vnímajú ako prekvapenie aj odborníci politológ Grigorij Mesežnikov a sociológ Martin Slosiarik. Oľha však tvrdí, že od začiatku cítil, že sa primátorom stane.  

Prečítajte si tiež:

Obhájenie postu 

Primátorom Banskej Bystrice bude aj naďalej Ján Nosko, ktorý túto pozíciu zastáva od roku 2014. Pozitívny výsledok volieb hodnotí ako odpočet za dobrú prácu počas dvoch predchádzajúcich volebných období.

V Trenčíne vyhral komunálne voľby Richard Rybníček, ktorého zakrúžkovalo 73 percent voličov. Ide o mimoriadne dobrý výsledok, moderátor Michal Kovačič sa preto pýtal, či nejde o motiváciu kandidovať aj v blížiacich sa parlamentných voľbách.

„Výsledok je výzvou dokončiť prácu v Trenčíne. Momentálne to pre mňa vôbec nie je téma,“ odpovedal Rybníček. Aj v prípade, že by ho s kandidatúrou v parlamentných voľbách niekto oslovil, ponuku by odmietol.

Prečítajte si tiež:

Trend nezávislých kandidátov 

Víťazstvu sa po spojených voľbách teší mnoho nezávislých kandidátov. Aj Marek Hattas, ktorý obhájil post primátora Nitry, uznal, že je v samosprávnej politike trend byť nezávislým kandidátom. Sám kandidoval za Tím Kraj Nitra.

Ako nezávislý kandidoval napríklad Peter Fiabáne v Žiline. Primátorom je v meste od roku 2018 a tento rok zaznamenal presvedčivé víťazstvo. Tohtoročnú kampaň hodnotí ako menej ostrú, než tú pred štyrmi rokmi.

Funkciu primátora obhájil v Trnave tretí raz Peter Bročka, ktorý tiež kandidoval ako nezávislý. „Ak šla Trnava doteraz veľmi rýchlym tempom, tak to teraz ešte zrýchlime,“ povedal. Slosiarik zhodnotil, že Bročka výsledkom potvrdil očakávania.

Župné voľby

Moderátor Michal Kovačič sa v relácii Na telo spojil aj so zvolenými predsedami ôsmich samosprávnych krajov.  

Ondrej Lunter z Banskej Bystrice tvrdí, že dnes je jeho prioritou kraj, ktorému sa bude aj venovať. Úspechy posledných štyroch rokov pripisuje spolupráci demokratických strán.

Predsedom Bratislavského samosprávneho kraja bude aj naďalej Juraj Droba. Kandidoval za SaS, Progresívne Slovensko a Team Bratislava, no podporu mu vyjadrila aj strana Hlas. Tvrdí, že o podpore so stranou nerokoval.

Prečítajte si tiež:

„My sme na túto tému nerokovali. Prvýkrát som si tú podporu vypočul z úst predsedu Hlasu. Je lepšie, ak sa takýto typ strany pripojí na demokratickú stranu,“ povedal Droba.

Za stranu Hlas-SD a Sme rodinu kandidoval Branislav Becík, ktorý z postu predsedu Nitrianskeho kraja po 21 rokoch zosadil župana Belicu. Povedal, že je pripravený napraviť investičný dlh župy a pomáhať každému starostovi v kraji.

Výsledok považuje za obrovský úspech strany Hlas-SD. „Treba si uvedomiť, že sme strana, ktorá má dva roky. Považujem to za úspech a treba to vnímať s pokorou,“ povedal Becík.

V Košiciach obhájil post župana Rastislav Trnka. Myslí si, že ľudia vo voľbách zohľadnili výsledky, ktoré dosiahli za posledných päť rokov. V predošlých voľbách vyhral s tesným výsledkom, no tento rok bolo jeho víťazstvo jednoznačné.

„Päť rokov som počúval, že to bolo tesné a verím, že to tak bude každý brať, že je to jasnejšie a o výsledku nebude môcť pochybovať,“ povedal Trnka.

Prečítajte si tiež:

Jednoznačné víťazstvo zaznamenal aj Jaroslav Baška v trenčianskom kraji. Za výrazný výsledok, pri ktorom získal dve tretiny všetkých hlasov, je rád.

Erika Juriková, ktorá sa v roku 2017 stala prvou slovenskou župankou vôbec, v Žiline obhájila svoj post. Kandidovala aj s podporou strany OĽANO. „Verím tomu, že čas ukáže, že aj tie riešenia, ktoré sa robia na národnej úrovni, sú v prospech ľudí,“ skonštatovala v súvislosti s prácou strany v parlamente.

Predsedom Prešovského samosprávneho kraja je Milan Majerský, ktorý svoj post obhájil. „Kampaň bola náročná. Ja som zápasil o charakter kraja aj o charakter KDH. Snažil som sa, aby bola kampaň čistá a myslím si, že sa mi to aj podarilo,“ povedal.

Predsedom Trnavského samosprávneho kraja bude aj naďalej Jozef Viskupič, ktorý kedysi zakladal hnutie OĽANO.

Záznam relácie si formou podcastu môžete vypočuť tu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.