I. Matovič v Na telo: Arcibiskup Orosch prestrelil vyjadrenia o nevine zavraždených Juraja a Matúša

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister financií Igor Matovič v relácii Na telo pripustil, že aj ako veriaci nesúhlasí s vyjadreniami arcibiskupa Oroscha, ktorý v neverejnom obežníku pre kňazov spochybnil nevinu zavraždených v teroristickej vražde na Zámockej ulici.

Relácia Na telo hostila dvojicu bývalých koaličných partnerov. V dueli sa stretol líder OĽaNO Igor Matovič a bývalá ministerka spravodlivosti, dnes poslankyňa SaS, Mária Kolíková. Hlavnou témou bol navrhovaný štátny rozpočet, ktorému sa bude parlament venovať po dlhej prestávke pre zle prepojený kábel.

Podľa Márie Kolíkovej (SaS) návrh ministra financií nespĺňa viaceré kritéria Európskej komisie a vytýka mu tiež chýbajúce schémy, ktoré vysvetľujú detailné prerozdelenie peňazí. Igor Matovič (OĽaNO) sa bráni tým, že bývalý minister hospodárstva Richard Sulík ich nedodal, a tak to musí riešiť súčasný minister.

Otázkou naďalej zostáva, či návrh získa dostačujúcu podporu medzi poslancami. Kľúčové hlasy môžu byť práve od poslancov okolo Tomáša Tarabu, ktorých opozícia spája s menšinovou vládou. Matovič ani teraz jasne nepovedal, či práve tarabovci vládu v prípade štátneho rozpočtu podržia.

"Chodíme do parlamentu so zákonmi a prosíme poslancov o zodpovednosť," povedal minister financií v relácii s tým, že dúfa, že za jeho rozpočet zahlasuje všetkých 150 poslancov. 

Tarabova novela aj odsunutie súdnej reformy

Parlament sa bude venovať aj novele Trestného zákona, ktorú predložil nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý kandidoval do parlamentu na kandidátke ĽSNS. Novela by znížila tresty pre kriminálnikov a pomohla by aj politikom, ktorí by porušili zákon. Bývalá šéfka rezortu spravodlivosti Tarabov návrh kritizuje.

"Mám pocit že to je boj za korupciu, ako proti korupcii," povedala M. Kolíková v štúdiu. Rovnaký názor má aj Igor Matovič, ktorý by nebol rád, aby sa táto novela schválila.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas odsunul spustenie súdnej reformy, ktorú pripravila jeho predchodkyňa M. Kolíková. Tá trvá na tom, že reforma bola pripravená dostatočne, no zároveň dodáva, že reforma bola posunutá pre neistotu, či bude do 1. januára 2023 vybraných dostatok sudcov na Správny súd. Matovič  so slovami bývalej ministerky nesúhlasí, podľa neho reforma nebola hotová. "Legislatívne pripravená bola, len personálne a organizačne nie," dodal.

Práva LGBTI+ komunity

Po teroristickom útoku na Zámockej ulici dostalo ministerstvo spravodlivosti za úlohu pripraviť návrh zákona na zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí. Parlamentom totiž neprešiel návrh SaS. Už teraz je ale zrejmé, že v novom návrhu nebudú registrované partnerstvá. "Registrované alebo životné partnerstvá nebudú počas tohto volebného obdobia schválené," zdôraznil I. Matovič, no zároveň dodal, že bude schválená možnosť nazerať do zdravotnej dokumentácie či možnosť dedičstva aj pre osoby, ktoré nie sú v manželskom zväzku.

Prečítajte si tiež:

Záznam relácie si formou podcastu môžete vypočuť tu:

Počas živého vysielania ste mohli hlasovať v ankete o tom, ktorý z hostí vás presvedčil viac. Tu je výsledok.

Hlasovanie v ankete Na telo, ktoré diváci vidia na televíznej obrazovke a na webe tvnoviny.sk počas živého vysielania relácie, prebieha len počas jej trvania. Hlasovať diváci môžu od začiatku relácie a hlasovanie televízia Markíza ukončuje a archivuje vždy na jej konci.

​Hlasovanie v ankete Na telo je automatizované, plne funkčné a prísne kontrolované. Televízia Markíza využíva v každej ankete relácie niekoľko konkrétnych overení a spoľahlivé ochrany odovzdávania hlasov, aby zamedzila manipulácii výsledkov v prospech ktoréhokoľvek z diskutujúcich formou opakovaného hlasovania. Výsledky hlasovania tak reálne a spoľahlivo odzrkadľujú mienku divákov relácie Na telo.

Prečítajte si tiež:

​V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že nebudete mať možnosť zahlasovať z dôvodu, že poskytovateľ Vášho internetového pripojenia zdieľa toto pripojenie s viacerými klientmi a niektorý z nich už zahlasoval pred Vami. Takýto technický stav je spôsobený na strane poskytovateľa internetového pripojenia a televízia Markíza naň nemá dosah. V takom prípade odporúčame využiť možnosť iného pripojenia na internet, napríklad mobilného. Viac sa dozviete v článku Otázky a odpovede o ankete Na telo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.