Ivan Mikloš v Na telo PLUS: Sulík nemá pravdu, provizórium Matovičovým „atómovkám“ nezabráni

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bývalý minister financií dodáva, že proti rozpočtovému provizóriu je 99 percent ekonómov a bolo by oveľa škodlivejšie ako niektoré nápady predsedu OĽaNO.

Od Ivana Mikloša sa v Na telo PLUS tiež dozviete:

  • Čo by bolo s platmi a dôchodkami, ak by bol štát v rozpočtovom provizóriu
  • Či sa dá štátny rozpočet schvaľovať každý týždeň, ako to tvrdí SaS
  • Ako sa podľa neho bude vyvíjať vojna na Ukrajine
  • Či napokon zišlo z projektu Mikuláša Dzurindu, ktorým chcel spojiť viacero strán
  • Či si nerozmyslel návrat do politiky
Ivan Mikloš v relácii Na telo plus. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hosťom relácie Na telo PLUS bol tentoraz bývalý poradca dvoch ukrajinských premiérov a exminister financií. Témou debaty bol štátny rozpočet, spomínal sa aj rozpočtové provizórium. Mikloš priblížil, že toto provizórium nám nehovorí, na čo dať peniaze.

„Ale keďže ich máte menej, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa dotklo napríklad valorizácie platov. Špeciálne v tejto situácii, v ktorej sme – energetická kríza, humanitárna kríza a inflácia,“ povedal.

Dodal, že ak rozpočet nie je schválený, neznamená to, že budeme musieť mať automaticky spomínané provizórium. Keď sa schváli na budúci rok vo februári či marci, začne sa fungovať podľa toho,“ povedal.

Problém podľa neho môže byť aj to, že pri schválenom rozpočte by sa výdavkové limity mali pripravovať na tri roky dopredu. „Rozpočet na druhý a tretí rok, teda na roky 2024 a 2025, je čisto formálny. Nie sú tam reálne čísla ani opatrenia,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS) v Na telo v uplynulú nedeľu povedala, že nevie, či by chcela predčasné voľby. Mikloš to vidí nasledovne.

„Už niekedy v júni som napísal, že sú situácie, kedy je lepší hrozný koniec ako hrôza bez konca. Každý súdny človek sa obáva nesystémových strán – Fica a fašistov. Otázka je, či o dva roky či rok a pol nebude toto riziko ešte vyššie ako je teraz,“ povedal.

Z ekonomického pohľadu – ak by aj boli predčasné voľby, nemôžu byť skôr ako najmenej o pol roka.

Ukrajina bude bojovať

Témou Na telo PLUS bola aj aktuálna situácia na Ukrajine. Zvládne krajina zimu po takto dlhotrvajúcich útokoch? „Bude musieť. Bude to veľmi ťažké, ale zvládne to,“ uviedol.

Nejde len o územia, kde sa bojuje, ale aj o zvyšok krajiny. Hrozia obrovské negatívne dôsledky. „Aj starosta Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že možno bude potrebná evakuácia. Nemyslím si ale, že toto Ukrajincov zlomí. Ich vôľa bojovať bude ešte väčšia,“ konštatoval.

Ukrajine je potrebné podľa Mikloša pomôcť oveľa viac. Vysvetlil, že aj modernou obrannou technikou. Stále platí, že prezident Volodymyr Zelenskyj nemôže prísť so zlým kompromisom, po ktorom by prišli Ukrajinci o svoje územie.

V relácii sme sa venovali aj ďalším témam. Záznam celého Na telo PLUS nájdete vo videu vyššie.

Hosť odpovedal aj na divácke otázky. Pozrite si ich:

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.