M. Smatana v Na telo PLUS: Lekári nie sú chamtiví, chcú len zrovnať platy s Českom. Ponuku vlády by ale mali prijať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpovede podali ďalšie desiatky lekárov, niektorí ich však aj stiahli. Rokovania s vládou sa podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského blížia ku kompromisu.

Na telo PLUS bolo tentoraz netradične rozdelené na dve časti - v prvej časti zdravotný analytik Martin Smatana radil lekárom, aby aktuálnu ponuku vlády prijali a požadovali skôr stabilizáciu nemocníc. V druhej časti sa priamo z rokovania na ministerstve zdravotníctva prihlásil šéf lekárskych odborárov P. Visolajský.

V relácii hovorili aj o tom:

• Či lekári ešte ustúpia zo svojich požiadaviek
• Prečo sa platy lekárov nevyriešili už za vlády Smeru - SD
• Ako zabrániť odchodu mladých lekárov do zahraničia
• Prečo nepotrebujeme nové lekárske fakulty, ale skvalitnenie výučby medikov
• Či bude mať kto liečiť Slovákov v nemocniciach, ak lekári naozaj odídu 1. decembra
• Prečo sa nedá porovnávať mzda lekárov napríklad s učiteľskými platmi

Martin Smatana vyhlásil, že platové ohodnotenie, ktoré si odborári už teraz vybojovali, je veľmi dobrý ústupok a keby bol lekárom, ponuku vlády by prijal. Minister financií Igor Matovič navrhol zvýšiť lekárom platy tak, že aj s príplatkami by mali o 100 eur vyšší plat ako českí kolegovia.

Smatana však dodáva, že výhrady slovenských lekárov nie sú len o platoch, ale aj o stave nemocníc a ďalších benefitov. V Česku majú lekári zabezpečené aj bývanie a lepšie vybavenie nemocníc.

Prečítajte si tiež:

Okolité štáty počas pandémie výrazne zvyšovali platy

Dodal, že počas pandémie okolité krajiny Česko, Maďarsko aj Poľsko vo veľkom investovali do zdravotníctva a plošne zvyšovali platy zdravotníkom. Nožnice medzi nami a susednými štátmi sa výrazne rozšírili. Podľa Smatanu je prirodzené, že lekári odchádzajú do krajín, kde ich lepšie ohodnotia. Lekári a zdravotníci, ktorí sa starajú o životy a zdravie ľudí, by mali byť podľa odborníka dobre zaplatení.

„Návrh, ktorý vláda navrhla, je atraktívny. U mladých lekárov sme už predčili Česko. Pri mladých lekároch to môže hrať rolu a ostanú tu, ale pri starších lekároch zohrávajú rolu aj iné faktory,“ odpovedal Smatana na otázku, či dohoda odborárov s vládou zastaví odliv lekárov do zahraničia.

Ďalšou požiadavkou odborárov je oddlženie nemocníc. Analytik vysvetlil, že nemocnice sa síce pravidelne oddlžujú, no nerieši sa hlavný problém, a to je neustále tvorenie dlhu. Ten vzniká preto, lebo sú nesprávne nastavené platby za jednotlivé úkony. Koncové a najväčšie nemocnice zvyčajne vykonávajú také úkony, za ktoré im zdravotné poisťovne dávajú málo peňazí a nemocnice ich robia často. 

Riešením by bolo zavedie DRG systému, ktorý férovo a primerane nastaví platby za jednotlivé zdravotnícke úkony, ktoré sú zdravotné poisťovne povinné platiť nemocniciam.

Nemocnice by skolabovali

Analytik v relácii načrtol aj to, ako by vyzeralo zdravotníctvo, keby 2100 lekárov trvalo na svojich výpovediach. Niektoré nemocnice by zrejme nemohli poskytovať zdravotnú starostlivosť. 

Vysvetlil, že v koncových nemocniciach sú najdôležitejší anestéziológovia a potom lekári-špecialisti ako neurológovia, chirurgovia a traumatológovia. Poslednou kľúčovou skupinou lekárov sú atestovaní lekári, ktorí sú garantmi jednotlivých oddelení. Lekári, ktorí podali výpovede, patria najčastejšie medzi tieto skupiny nevyhnutných zdravotníkov, bez ktorých nemocnice nemôžu naplno fungovať.

V prípade, že by odišli, by sa starostlivosť v nemocniciach zúžila len na nevyhnutné prípady. Zákroky, ktoré môžu byť odložené, by sa odložili. Smatana však varuje, že aj tie zákroky, ktoré je možné odložiť, sa raz stanú akútnymi prípadmi. Tento stav by preto dlho nemohol vydržať a vláda by aj tak musela pristúpiť na požiadavky lekárov.

Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.