P. Visolajský v Na telo PLUS: Matovičove tlačovky sú emotívne a spôsobujú len to, že výpovede pribúdajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpovede podali ďalšie desiatky lekárov, niektorí ich však aj stiahli. Rokovania s vládou sa podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského blížia ku kompromisu.

Na telo PLUS bolo tentoraz netradične rozdelené na dve časti - v prvej časti zdravotný analytik Martin Smatana radil lekárom, aby aktuálnu ponuku vlády prijali a požadovali skôr stabilizáciu nemocníc. V druhej časti sa priamo z rokovania na ministerstve zdravotníctva prihlásil šéf lekárskych odborárov P. Visolajský.

V relácii hovorili aj o tom:

• Či lekári ešte ustúpia zo svojich požiadaviek
• Prečo sa platy lekárov nevyriešili už za vlády Smeru - SD
• Ako zabrániť odchodu mladých lekárov do zahraničia
• Prečo nepotrebujeme nové lekárske fakulty, ale skvalitnenie výučby medikov
• Či bude mať kto liečiť Slovákov v nemocniciach, ak lekári naozaj odídu 1. decembra
• Prečo sa nedá porovnávať mzda lekárov napríklad s učiteľskými platmi

Prečítajte si tiež:

Lekárski odborári stále rokujú s vládou. Visolajský skonštatoval, že dostali sme sa do situácie, že nás delí osem dní od odchodu 2100 lekárov z nemocníc. Uviedol, že dnes (22. 11.) dostali informáciu o výpovediach nadčasov ďalších lekárov v dvoch veľkých nemocniciach. 

Reagoval aj na slová ministra financií Igora Matoviča, ktorý lekárom vyčíta, že niekto môže prísť o život len preto, že lekári chcú navýšenie platov. Visolajský však dodáva, že odborári nerokujú len o platoch, ale ide im aj o reformu vzdelávania mladých lekárov.  

„Riešime reformu vzdelávania mladých lekárov, ktorí odchádzajú do Česka, kde majú ľahšie a menej komplikované vzdelávanie. Nie je to len o platoch. Sú to emotívne tlačovky ministra financií a potom máme problém situáciu upokojovať. Výsledkom je, že výpovede len pribúdajú,“ dodal.

Na otázku, či sa nebojí kolapsu zdravotníctva po výpovediach lekárov, dodal, že zdravotníctvo kolabuje už teraz. Práve výpoveďami sa snažia trend zastaviť a verí, že sa s vládou dohodnú.

Reagoval aj na to, že vláda ponúka lekárom české platy. Podľa Visolajského je normálne, že dorovnávame platy, pretože máme otvorený pracovný trh. Cieľom štátu musí byť podľa neho prilákať nových kolegov do nemocníc a udržať si ich. Bez vyšších platov to podľa Visolajského nepôjde. Skonštatoval tiež, že otázky platov riešili aj za prechádzajúcich vlád. Lekári podali výpovede aj v roku 2011.

Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.