M. Krajniak v Na telo PLUS: Energošeky nebudú, pri rozpočte mi je jedno, či zaň zahlasuje Smer alebo kotlebovci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister práce dodáva, že ak si v štátnom rozpočte niektorá z opozičných strán vypýta presun 100 miliónov na nejakú oblasť, budú sa o tom baviť.

Od Milana Krajniaka sa v Na telo PLUS tiež dozviete:

• Prečo chápe rozhodnutie generálnej prokuratúry o zrušení obvinenia R. Ficovi
• Ako bude fungovať pomoc domácnostiam s cenami energií
• Kedy by Sme rodina podporila predčasné voľby výmenou za schválenie rozpočtu
• Či padne minister vnútra R. Mikulec a koľko poslancov Sme rodina bude za jeho odvolanie
• Čo si myslí o korupčnej kauze R. Kusého, ktorému dala jeho strana na kampaň 100 tisíc eur

Milan Krajniak ocenil, že sa vláda dohodla s lekármi. Myslí si však, že v otázke zvyšovania platov by mali dbať na proporcionalitu. „Ľuďom pracujúcim v sociálnej oblasti sme zvýšili platy o vyše 20 percent, učiteľom o vyše 25 percent, lekárom o vyše 30 percent. Musí to byť proporcionálne. Táto dohoda je tesne za hranicou toho, čo by bolo fér, ale som ochotný to akceptovať výmenou za spoločenský zmier,“ skonštatoval minister v relácii.

Myslí si, že prítomnosť alebo neprítomnosť Igora Matoviča na rokovaniach nemala vplyv na to, či bola dohoda nakoniec prijatá. Emotívni boli podľa neho aj vyjednávači zo strany lekárov.

Ak rozpočet neprejde, budú lepšie predčasné voľby

Veľkou otázkou bude štátny rozpočet. Vládna koalícia nemá v parlamente väčšinu a nie je preto jasné, či prejde plénom. Aj prezidentka Zuzana Čaputová v správe o stave republiky vyhlásila, že si nemôžeme dovoliť rozpočtové provizórium.

Krajniak s ňou súhlasí. S Tomášom Tarabom ani Kuffovcami osobne nerokoval o podpore rozpočtu. Myslí si však, že zákon roka nakoniec prejde, aj keď možno nie na prvý raz. Dodal, že nevie o žiadnej podmienke, ktorú by si dala opozičná strana výmenou za podporu rozpočtu.

Ak by rozpočet neprešiel ani na tretí raz, je podľa Krajniaka lepšie dohodnúť sa s opozíciou na predčasných voľbách. 

Minister sa vyjadril aj k energetickej kríze. Nechcel konkretizovať, ako bude vláda pomáhať domácnostiam, ale uistil, že verejnosť si bude môcť dovoliť zaplatiť účty za energie bez radikálneho šetrenia.

Šeky pre ľudí definitívne vylúčil. Zľavu na energie dostanú dodávatelia, ktorí o danú sumu vyčíslia nižšie faktúry domácnostiam.

Mikulec nemá podporu v klube Sme rodina

Krajniak sa vyjadril aj k budúcnosti ministra vnútra Romana Mikulca, ktorého bude opäť odvolávať parlament. Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský otvorene povedal, že Mikulec nemá jeho dôveru. Podľa Krajniaka je v klube Sme rodina viacero poslancov, ktorí Mikulca nepodržia. 

Ocenil spoluprácu s maďarskou políciou na hraniciach, s ktorou koordinujeme utečeneckú krízu. Mrzí ho však postoj českých kolegov, ktorí pre vysoký prílev utečencov zaviedli kontroly na česko-slovenských hraniciach.

Minister odpovedal aj na divácke otázky:

Vypočujte si reláciu vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti