Exkluzívny prieskum: Republika predbehla SaS, vedú Hlas a Smer

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak by sa v decembri konali parlamentné voľby, vyhrala by ich strana Hlas-SD s 19,9 percentami. Nasledoval by Smer-SD s 15,8 percentami a na treťom mieste by skončilo Progresívne Slovensko (PS) s 10,3 percentami. Tri najsilnejšie strany si držia relatívne rovnaké preferencie v porovnaní s novembrovým prieskumom.

Zmena však prichádza na štvrtom mieste, ktoré patrilo v novembri SaS. Ak by sa voľby konali teraz, štvrtú najväčšiu podporu by od voličov získala Republika so 7,9 percentami. SaS by volilo 7,7 percenta opýtaných.

Nasledovalo by hnutie Sme rodina so 7,3 percentami a OĽANO s rovnými siedmimi percentami.

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH so šiestimi percentami a päťpercentnú hranicu by tesne prekonala aj spojená maďarská strana Aliancia – Szövetség s 5,1 percentami.

Strana Hlas by tak mala v národnej rade 34 kresiel, Smer 27 poslancov, PS 18 zákonodarcov, Republika 14 a SaS 13 poslancov. Sme rodina by mala v parlamente 13 ľudí, OĽANO 12, zatiaľ čo KDH 10 a Aliancia – Szövetség 9.

Zo všetkých oslovených respondentov by nešlo voliť 18,1 percenta voličov, ďalších 15,4 percenta nie je rozhodnutých, komu by dali vo voľbách svoj hlas. Rozhodnutých bolo 66,5 percenta respondentov.

Priazeň v krajoch

V Bratislavskom a Košickom kraji by získal najväčšiu podporu Smer-SD. Strana Hlas-SD najviac oslovila voličov z Trenčianskeho, Nitrianskeho, Žilinského Banskobystrického a Prešovského kraja. V Trnavskom kraji vedie Aliancia – Szövetség. 

Agentúra FOCUS realizovala prieskum v období od 30. novembra do 7. decembra na vzorke 1007 respondentov.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: „Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.