Michal Šipoš v Na telo: Keď prejde rozpočet, možné je všetko

Michal Šipoš v Na telo: Keď prejde rozpočet, možné je všetko
Matúš Šutaj Eštok, Branislav Gröhling a Michal Šipoš v relácii Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Nie je vylúčené, že OĽaNO v januári zahlasuje za predčasné voľby, dodal predseda poslaneckého klubu OĽaNo Michal Šipoš. Za predčasné voľby by zahlasoval aj podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Hosťami predvianočného Na telo boli predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš, podpredseda SaS Branislav Gröhling a člen predsedníctva Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Hlavnou témou relácie bol pád vlády E. Hegera, za ktorý hlasovalo 78 poslancov.

„Vládu Eduarda Hegera položil Igor Matovič a traja poslanci Sme rodina,“ povedal poslanec B. Gröhling a dodal, že ak by OĽaNO naozaj chcelo vládu udržať, minister financií I. Matovič by podanú demisiu nevzal späť. B. Gröhling tvrdí, že Matovičova demisia bola pre SaS prvým krokom na vyjednávanie a odloženie hlasovania o páde vlády.

Michal Šipoš je ale rád, že Igor Matovič si svoju demisiu nakoniec rozmyslel. Kto bol človek, ktorý I. Matoviča cez telefonát presvedčil, aby sa svojou demisiou „nepoklonil mafii“, ale M. Šipoš nepovedal.

Predčasné voľby

Prezidentka Zuzana Čaputová apeluje na predčasné voľby v prvom polroku budúceho roka, podobne to vidí aj predseda parlamentu Boris Kollár. OĽaNO ani SaS zatiaľ predčasné voľby nechcú.

Strana SaS naďalej vidí tri možnosti - vytvorenie novej väčšiny v parlamente, úradnícku vládu alebo predčasné voľby. „Veď sa hádajú ako psy, ako hady,“ zareagoval na vytvorenie novej 76-tky poslanec Hlasu-SD M. Šutaj Eštok.

Za predčasné voľby by osobne zahlasoval aj B. Gröhling. Úradnícka vláda, ktorú by vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová by totiž nemusela v parlamente získať podporu.

Podľa M. Šipoša chce hnutie OĽaNO pomôcť ľuďom v časoch energetickej krízy, preto sa ďalší scenár vyvinie z rokovaní s lídrami politických strán.

„Slovensku najviac pomôže, že sa čím skôr pobalíte a pôjdete preč,“ vyzval OĽaNO poslanec Šutaj Eštok a dodal, že pre Hlas-SD nie je prijateľné, aby sa predčasné voľby konali až v septembri.

M. Šipoš ale v relácii nevylúčil, že poslanci OĽaNO nakoniec zahlasujú za predčasné voľby. „Keď prejde rozpočet je možné všetko,“ dodal Šipoš.

Prečítajte si tiež:

Kľúčové bude schvaľovanie rozpočtu

Parlament sa ešte v najbližších dňoch musí popasovať so zmenou ústavy o predčasných voľbách aj so štátnym rozpočtom - strany preto rokujú o možných dohodách.

Hlas-SD napríklad podporí navrhovaný štátny rozpočet, o ktorom si nemyslia, že je dobrý, len v prípade, ak sa strany dohodnú na podpore novely ústavy a presnom termíne predčasných volieb ešte v prvom polroku budúceho roka. Hlas tiež žiada, zvýšiť rozpočet zdravotníctva o 840 miliónov eur.

Lídri politických strán budú rokovať už túto nedeľu, poslanecké grémium zvolal predseda parlamentu B. Kollár na pondelok doobeda.

Obvinenia z korupcie

Len pár minút po štvrtkovom páde Hegerovej vlády oznámil predseda OĽaNO Igor Matovič, že má dôkazy o korupcii lídra Sas Richarda Sulíka. Zverejniť ich chce počas predvolebnej kampane.

M. Šipoš je presvedčený, že Igor Matovič slovo dodrží a svoje zistenia zverejní. Podľa B. Gröhlinga odmieta, že by bol Sulík skorumpovaný a tvrdí, že I. Matovič by mal byť stíhaný - či už pre trestný čin ohovárania alebo neohlásenie korupčného trestného činu orgánom činným v trestnom konaní. Gröhling dodal, že odporúča R. Sulíkovi, aby I. Matoviča žaloval.

Korupčné správanie mal mať podľa I. Matoviča aj poslanec Ján Krošlák, ktorý tesne pred hlasovaním o páde vlády odišiel z klubu Sme rodina. Matovič tiež naznačuje, že si jeho hlas kúpili v Pellegriniho strane.

Generálny manažér Hlasu-SD Šutaj Eštok ale takéto tvrdenia odmieta, nevylúčil však, že sa Krošlák nakoniec neobjaví na ich kandidátke. Pri dvoch bývalých poslancov Sme rodina, Martinovi Borguľovi a Patrickovi Linhartovi, ktorí tiež zahlasovali za pád vlády, nevidí M. Šutaj Eštok budúcnosť v Hlase-SD.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Hlasovanie v ankete Na telo, ktoré diváci vidia na televíznej obrazovke a na webe tvnoviny.sk počas živého vysielania relácie, prebieha len počas jej trvania. Hlasovať diváci môžu od začiatku relácie a hlasovanie televízia Markíza ukončuje a archivuje vždy na jej konci.

​Hlasovanie v ankete Na telo je automatizované, plne funkčné a prísne kontrolované. Televízia Markíza využíva v každej ankete relácie niekoľko konkrétnych overení a spoľahlivé ochrany odovzdávania hlasov, aby zamedzila manipulácii výsledkov v prospech ktoréhokoľvek z diskutujúcich formou opakovaného hlasovania. Výsledky hlasovania tak reálne a spoľahlivo odzrkadľujú mienku divákov relácie Na telo.

V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že nebudete mať možnosť zahlasovať z dôvodu, že poskytovateľ Vášho internetového pripojenia zdieľa toto pripojenie s viacerými klientmi a niektorý z nich už zahlasoval pred Vami. Takýto technický stav je spôsobený na strane poskytovateľa internetového pripojenia a televízia Markíza naň nemá dosah. V takom prípade odporúčame využiť možnosť iného pripojenia na internet, napríklad mobilného. Viac sa dozviete v článku Otázky a odpovede o ankete Na telo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.