Exkluzívny PRIESKUM: Republika silnie, voličov si už našla aj Dzurindova Modrá koalícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak by sa parlamentné voľby konali vo februári, vyhrala by ich strana Hlas-SD s 20,8 percentami hlasov. Nasledoval by Smer-SD s 14,6 percentami a prvú trojicu by uzatváralo Progresívne Slovensko, ktoré by v súčasnosti vo voľbách získalo presných 11 percent hlasov. Prvýkrát sa v prieskume objavila aj Modrá koalícia Mikuláša Dzurindu, ktorú by volili dve percentá opravených voličov.

V porovnaní s decembrovým prieskumom si spomedzi troch dlhodobo najsilnejších strán prilepšil len Hlas, a to o 1,8 percenta. Smeru klesli preferencie klesli o dve percentá, zatiaľ čo Progresívnemu Slovensku o 1,8 percenta.

Ukázal to exkluzívny prieskum agentúry FOCUS pre reláciu Na telo TV Markíza.

Republika silnie

Po progresívcoch by nasledovalo hnutie Republika s 8,5 percentami. Svoj hlas by im dalo v súčasnosti viac ľudí ako v decembri, kedy malo preferencie na úrovni 6,9 percenta. Z prieskumu teda vyplýva, že strana silnie. Od decembra predbehla vládne strany Sme rodina aj OĽANO.

Práve Sme rodina má dnes zo súčasnej vládnej koalície medzi voličmi najväčšiu podporu. Hnutie by volilo 7,7 percenta voličov, oproti decembru sa prepadli o 0,5 percentuálneho bodu.

Aj strana KDH v novom roku predbehla koaličné OĽANO. Hlas by kresťanskí demokrati dostali od 6,9 percenta oprávnených voličov, zatiaľ čo obyčajným by volilo 6,4 percenta. OĽANO sa v porovnaní s koncom roka 2022 prepadlo o jedno percento, podpora KDH o percento vzrástla.

Do parlamentu by sa tesne dostala aj strana SaS s 5,3 percentami. 

Strana Hlas by mala podľa prieskumu v Národnej rade SR 39 kresiel, Smer 27, PS 20, Republika 16, Sme rodina 14, KDH 13, OĽANO 12 a SaS 10.

Tesne pod hranicou zvoliteľnosti sa ocitla vo februári Aliancia – Szövetség so 4,5 percentami.

Modrá koalícia prvýkrát v prieskume

V prieskume preferencií sa prvýkrát objavil aj projekt Mikuláša Dzurindu Modrá koalícia. Medzi voličmi má nateraz dvojpercentnú podporu. Modrá koalícia vznikla zlúčením Dzurindovej platformy so stranou Spolu, ktorá sa následne premenovala. V decembrovom prieskume mala podporu na úrovni jedného percenta.

Koaličná strana Za ľudí v porovnaní s decembrom klesla o 1,2 percenta a volilo by ju dnes už len jedno percento voličov.

Prieskum verejnej mienky uskutočnila pre TV Markíza agentúra FOCUS v dňoch od 1. februára do 8. februára formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1017 respondentov.

Kompletné výsledky prieskumu si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.