I. Mikloš v Na telo PLUS: Mýlili sme sa, Putin dokáže vojnu financovať ešte rok aj dva

Exminister financií hovorí, že očakávania Západu nepočítali s prudkým nárastom cien ropy, ktoré priniesli Rusom peniaze navyše. Nové cenové stropy síce príjmy Moskvy už okresali, tá má ale stále rezervy. Bežní Rusi tak dopad vojny podľa Mikloša nemusia pocítiť ani v tomto a možno ani v budúcom roku.

Hosťami dnešného Na telo PLUS boli generál vo výslužbe Pavel Macko, bývalý minister financií Ivan Mikloš a slovenský diplomat Miroslav Lajčák. S moderátorom Michalom Kovačičom sa zhovárali o prvom roku vojny na Ukrajine.

Na to, aké má šance nová ruská ofenzíva, odpovedal priamo v štúdiu Pavel Macko. Na diaľku sme sa spojili s Ivanom Miklošom, ktorý hovoril o tom, ako je na tom Moskva ekonomicky a aj s Miroslavom Lajčákom, ktorý hodnotil, ako sa za posledný rok posunula naša, ale aj európska zahraničná politika.

Od P. Macka, I. Mikloša a M. Lajčáka sa tiež dozviete:

  • Či sa podľa P. Macka slovenské migy tento rok predsa len objavia na Ukrajine
  • Ako inak, než niekoľkoročným konfliktom môže podľa M. Lajčáka vojna dopadnúť
  • Kedy by sa Ukrajina mohla dostať do Európskej únie
  • Či M. Lajčák a I. Mikloš neuvažujú nad návratom do aktívnej politiky
  • Aké dodávky zbraní sú potrebné na to, aby Ukrajinci opäť prebrali iniciatívu na svoju stranu
  • Či si I. Mikloš stále myslí, že bude rozpútanie vojny stáť V. Putina prezidentské kreslo

Generál vo výslužbe Pavel Macko podotkol, že sa vojny rozhodujú na bojisku alebo za mierovým stolom. „Za mierový stôl sa môžete dostať len za nejakých okolností,“ uviedol.

Dodal, že ak necháme Ukrajinu vyčerpanú, tak ich vojaci nebudú chcieť na bojisku bojovať. Myslí si, že Ukrajinci zatiaľ nie sú porazení len pre to, že majú nezlomnú vôľu.

Diplomat Miroslav Lajčák uviedol, že začiatok vojny na Ukrajine bol „brutálnym prebudením pre Európsku úniu“. A aj keď má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ambíciu, aby bola Ukrajina členským štátom do dvoch rokov, Lajčák by bol s konkrétnymi dátumami opatrnejší.

„Politická vôľa je jedna vec, ale členstvo v Európskej únii záleží od splnenia naozaj prísnych kritérií,“ zhodnotil.

Prečítajte si tiež:

Bývalý minister financií Ivan Mikloš skonštatoval, že Západ, podobne ako samotní Rusi, si pôvodne myslel, že sa sankcie prejavia výraznejšie a rýchlejšie. Vysvetľuje ale, že počas roka výrazne vzrástli ceny ropy a Moskva tak zarábala z vývozu viac, než s čím na začiatku rátali.

„Už od tohto roka výrazne narastá deficit ruského rozpočtu,“ dodal Mikloš. Rusko bude podľa jeho slov pociťovať následky sankcií čím ďalej, tým viac.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.