Exkluzívny PRIESKUM ukázal, aký potenciál má spojenie pravicových strán. Voliči vybrali aj lídra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viacero politikov v ostatných týždňoch hovorí o potrebe spájania menších stredopravých strán. Voľbu politického subjektu zloženého z takýchto strán by v blížiacich sa parlamentných voľbách zvážilo 21 percent respondentov. Opak uviedlo 67 percent z nich. 

Ukázal to prieskum FOCUSU pre reláciu Na telo.

Agentúra položila Slovákom dve otázky. Jedna zisťovala, či by zvážili dať takejto politickej strane v parlamentných voľbách svoj hlas. Tých, ktorí odpovedali kladne, sa pýtala, kto by mal byť jej lídrom.

Republika jednoznačne nie 

Z prieskumu vyplýva, že k voľbe takéhoto politického subjektu by mali najbližšie voliči OĽANO a KDH. Päťdesiat percent z respondentov, ktorí uviedli, že sú voličmi spomenutých strán, by zvážilo aj voľbu novej politickej stredopravej strany.

Nad takýmto subjektom by premýšľala aj takmer tretina (31 percent) voličov Progresívneho Slovenska. Väčšia časť z nich by ho však nezvažovala (51 percent).

Jednoznačné nie dali najavo respondenti, ktorí sú voličmi strany Republika. Až 92 percent z nich uviedlo, že by nad voľbou nového subjektu nepremýšľalo.

Nezaujal by ani voličov Smeru či Hlasu. Väčšina (85 percent) opýtaných voličov Smeru by takýto subjekt nezvážila. Podobný názor majú aj voliči Hlasu, kde túto odpoveď vyjadrilo 83 percent.

Nová strana by zrejme nepresvedčila ani väčšinu z nerozhodnutých Slovákov. Jej voľbu by nezvažovalo 59 percent respondentov, ktorí nevedia, koho voliť.

Zdroj: TV Markíza

Heger alebo Korčok 

Agentúra FOCUS zisťovala aj to, kto by mal byť na čele takéhoto politického subjektu. Pýtala sa Slovákov, ktorí by zvážili jeho voľbu.

V tejto súvislosti sa v poslednom čase spomína hneď niekoľko mien. Podľa najväčšej časti respondentov by stranu mal viesť dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý je dnes súčasťou OĽANO. Jeho meno oslovilo 22 percent opýtaných.

Druhou voľbou respondentov je Ivan Korčok, ktorý pôsobil ako minister zahraničných vecí. Na poste lídra tohto subjektu by si ho vedelo predstaviť 14 percent opýtaných.

Dvanásť percent respondentov uviedlo predsedu KDH Milana Majerského. Mikuláš Dzurinda má v tejto súvislosti deväťpercentnú podporu. Nasleduje Lucia Ďuriš Nicholsonová, Kristián Forró a Veronika Remišová.

Zdroj: TV Markíza

Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum verejnej mienky pre TV Markíza v dňoch od 1.2. do 8.2. na vzorke 1017 respondentov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.