Exkluzívny PRIESKUM: Slováci majú jasno v tom, koho chcú na poste prezidenta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na poste hlavy štátu by Slováci najradšej videli aj naďalej Zuzanu Čaputovú.

Vyplýva to z prieskumu FOCUSU pre reláciu Na telo. Agentúra sa respondentov pýtala, akú žijúcu osobnosť by chceli na poste prezidenta či prezidentky Slovenska.

Podpora naprieč spektrom 

Súčasná prezidentka má najväčšiu podporu u voličov Progresívneho Slovenska (65,2 percenta). Viac ako 20-percentnú podporu má aj u voličov OĽANO, SaS, KDH a Sme rodina.

Ako jediná zo všetkých menovaných osobností má Čaputová priaznivcov u voličov všetkých zohľadnených strán.

Najmenšiu podporu má u tých, ktorí volia v parlamentných voľbách Smer-SD (1 percento).

Náskok pred Pellegrinim a Ficom 

Zuzana Čaputová má výrazný náskok pred Petrom Pellegrinim (Hlas-SD), ktorého by na poste prezidenta najradšej videlo 6 percent Slovákov. Expremiér má najväčšiu podporu u voličov vlastnej strany, a to 23,9 percenta.

Žiadnych priaznivcov nemá Pellegrini medzi voličmi SaS a Republiky. 

Robertovi Ficovi (Smer-SD) vyjadrilo v prieskume podporu 5,4 percenta Slovákov. Na poste hlavy štátu by ho najradšej videli voliči Smeru (29,3 percenta). Priaznivcov nemá medzi voličmi OĽANO, Progresívneho Slovenska ani SaS.

​Štvrtou najpreferovanejšou možnosťou Slovákov (2,5 percenta) je niekdajší šéf Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý svoju kandidatúru na prezidenta už oznámil.

Ďalšími v poradí sú Milan Uhrík (Republika) a generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorých by na poste prezidenta Slovenska videlo najradšej zhodne 1,5 percenta Slovákov.

Slováci v odpovediach spomenuli aj Mikuláša Dzurindu, Ivetu Radičovú či Andreja Kisku, avšak nikto z nich neprekročil 1,5 percentnú podporu.

Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum verejnej mienky pre TV Markíza v dňoch od 1.2. do 8.2. na vzorke 1017 respondentov. Opýtaní spontánne odpovedali na otázku: Ak by ste mohli menovať jednu žijúcu osobnosť, ktorú by ste najradšej chceli za prezidenta/prezidentku Slovenska, ktorá by to bola?

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.