B. Gröhling v Na telo: SaS asi nevylúči Hlas-SD z povolebnej spolupráce

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

„Neviem si predstaviť, že by som išiel do vlády so Smerom,“ tvrdí minister práce Milan Krajniak a zároveň dodáva, že je pravdepodobné, že Sme rodina vylúči Smer-SD z povolebnej spolupráce.

Predseda OĽaNO Igor Matovič prišiel s návrhom zmeniť ústavu tak, aby sa právomoc darovať stíhačky Ukrajine presunula na prezidentku. Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) v utorok v relácii Na telo PLUS povedal, že si vie predstaviť, že za návrh zahlasuje viac ako 90 poslancov a aj celá opozícia.

Podpredsedníčka Hlas-SD Denisa Saková odmieta, že by strana plánovala v súčasnosti návrh podporiť. „Momentálne prezidentke nechceme kompetencie dávať. Vláda je v demisii, tak načo sa bavíme o hypotetickom kroku dva a hypotetickom kroku tri?“ vraví D. Saková.

Máme podľa nej však dve riešenia. Buď prezidentka vymenuje úradnícku vládu, ktorá bude mať plné kompetencie a môže o migoch rozhodnúť hneď, alebo sa prezidentka obráti na Ústavný súd podobne ako v prípade referenda.

Rozhodne parlament?

Minister práce M. Krajniak súhlasí, že vláda na taký krok nemá kompetenciu, ale dodáva, že si vie predstaviť, že by ju mala buď prezidentka alebo parlament, resp. parlamentný výbor.

SaS sa podľa jej podpredsedu Branislava Gröhlinga prikloní k tomu, aby rozhodol parlament.

Povolebná spolupráca a vylúčenia

Hostia v relácii Na telo v záverečnej rubrike ÁNO/NIE odpovedali aj na otázky týkajúce sa povolebnej spolupráce.

M. Krajniak tvrdí, že Sme rodina zrejme Smer-SD vylúči z povolebnej spolupráce. A naopak, B. Gröhling vyslovil, že SaS spoluprácu s Hlas-SD „asi nevylúči“.

Prečítajte si tiež:

Súkromné nadácie a životné partnerstvá

Minister spravodlivosti Viliam Karas predstavil návrh riešenia práv párov rovnakého pohlavia. Ich majetkové pomery chce riešiť cez zákon o súkromných nadáciách.

„Toto nie je žiaden posun,“ tvrdí B. Gröhling a vraví, že by mali byť v otázke životných partnerstiev ambicióznejší.

Kritiku Viliama Karasa o tom, že SaS podobný návrh, keď mala ministerku spravodlivosti, nepredložila, odmieta. M. Kolíková návrh pripravila, ale nepredkladala ho, lebo na vláde by podľa Gröhlinga nemal podporu.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.