M. Š. Eštok v Na telo: Som si absolútne istý, že Peter Kažimír je nevinný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslankyňa J. B. Cigániková v relácii súhlasila s nedávnym tvrdením jej kolegu B. Gröhlinga, že vládu s Hlasom by SaS vylučovať nemala.

Hosťami nedeľnej relácie Na telo boli poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Guvernéra NBS Petra Kažimíra odsúdil Špecializovaný trestný súd za podplácanie bývalého šéfa daniarov Františka Imreczeho. Uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur a hoci rozhodnutie ešte nie je právoplatné, prezidentka aj koalícia ho vyzývajú na odstúpenie z funkcie.

​„Jediný nástroj, ktorý tejto vláde ostal, je politická pomsta a kriminalizácia opozície,“ povedal v diskusii poslanec Hlasu M. Š. Eštok. Ide podľa neho o samorozhodnutie sudcu na základe jedinej výpovede kajúcnika F. Imreczeho. 

Cigániková takúto interpretáciu odmieta: „Je to obyčajné zavádzanie keď tvrdia, že bol odsúdený len na základe jednej výpovede.“ Politici by podľa nej nemali verejne vynášať rozsudky. „Mali by sme mať dôveru v rozhodnutia sudcov. My nehovoríme, že Kažimír je vinný, ale že má odstúpiť, lebo je hanbou a poškodzuje dobré meno Slovenska,“ dodala.

„Každý vidí, čo ste tu napáchali za dvanásť rokov. Pán Imrecze je človek, ktorého ste si vybrali za šéfa Finančnej správy a nominanta na ministra financií. Ukazuje sa, že proti vám svedčia vaši vlastní ľudia,“ vyhlásil v relácii Šipoš.

Spor ohľadom chýbajúcej previerky

Opozícia stále vyzýva vládu a prezidentku na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca kvôli údajnej neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami. Chýbajúcu previerku mu vyčíta Národný bezpečnostný úrad.

„Pre tohto človeka zákony neplatia a neplatí preňho ani zákon o utajovaných skutočnostiach,“ tvrdí Eštok a dodáva, že Mikulec, ktorý v parlamente už osemkrát čelil odvolávaniu, sa ministrom nikdy stať nemal.

Cigániková oponuje, že hoci Mikulec na ministerskom poste urobil veľmi veľa chýb, netreba sa tváriť, že pochybil práve v tomto prípade: „Sú tam indície, že NBÚ zasahovalo do vyšetrovania NAKA.“ To, či mal alebo nemal mať minister previerku, je podľa nej diskutabilné.

Legislatívna smršť poslaneckých návrhov

Parlament má na najbližšej schôdzi prerokovať neuveriteľných skoro dvesto návrhov zákonov. Pri rozpadnutej koalícii však nie je možné odhadnúť, ktoré z nich vôbec majú šancu uspieť.

Podľa Šipoša je legitímne, že poslanci do parlamentu s návrhmi zákonov prichádzajú aj v takejto situácii: „Máme im povedať, že keď idú voľby, nemajú ich predkladať?“

No a zaujímavé odpovede priniesla aj tradičná rubrika ÁNO/NIE. Podľa Eštoka je vysoko pravdepodobné, že sa na kandidátke Hlasu objaví exminister a predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba, Tomáš Drucker. Cigániková by zase chcela z rúk štátu previesť viac slovenských nemocníc: „Nechcem, aby boli súkromné, ale neštátne, keďže štát je najhorší vlastník.“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.