I. Matovič: Bolo cez čiaru, keď som R. Ficovi odkázal, aby šúchal nohami, kým preňho príde NAKA

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Snažím sa nevytešovať a nekomentovať kroky polície, hovorí predseda OĽaNO Igor Matovič. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje, že bývalá koalícia rozviazala polícii ruky, no kritizuje ju za to, že už nepresadila zmenu paragrafu 363.

Prvýkrát si diváci Na telo mohli pozrieť duel predsedu OĽaNO Igora Matoviča a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Jednou z hlavných tém diskusie bol deficit Slovenska zo rok 2022, ktorý bol nižší ako sa očakávalo - namiesto 5 percent HDP boli len 2 percentá.

Kredit za zníženie deficitu si pripisuje bývalý minister financií I. Matovič a poverený premiér E. Heger, čo kritizuje opozičný líder, predseda Smeru-SD R. Fico, ktorý tvrdí, že zníženie deficitu zaplatili ľudia v rámci zdražovania.

Aj predseda PS M. Šimečka tvrdí, že naše verejné financie nie sú v dobrej kondícii v porovnaní s inými európskymi krajinami.

„Deficit nás dobehne. Teraz klesol aj preto, že ľudia pre infláciu zaplatili viac na DPH, nespolufinancovali sme eurofondy a niektoré rodinné balíčky začnú platiť od januára,“ vysvetlil M. Šimečka.

Líder PS tiež vyčíta I. Matovičovi jeho navrhované „atómovky“, ktoré podľa neho nemá ako vykryť zo štátneho rozpočtu.

„Z čoho zaplatíte odmenu 500 eur pre každého, kto príde voliť? Z čoho zaplatíte daňové úľavy?“ pýtal sa predseda PS s tým, že ušetrené financie by sa mali skôr investovať do zdravotníctva či železníc. I. Matovič zas skritizoval liberálov, že v parlamente nepodporili prorodinné návrhy.

Prečítajte si tiež:

Nejasná spolupráca s Hlasom

Témou nedeľného Na telo boli aj predvolebné a povolebné spolupráce. Líder Obyčajných ľudí I. Matovič sa snažil od M. Šimečku dostať jasné stanovisko, či PS vylúči z povolebnej spolupráce nielen Smer-SD, ale aj stranu Hlas.

M. Šimečka povedal, že svojich voličov budú o možných rokovaniach či vylúčení Hlasu z povolebnej spolupráce včas informovať - kedy presne tak PS urobí nepovedal, podľa neho totiž o tom musí rozhodnúť strana. Doplnil však, že dúfa, že sa po voľbách podarí zložiť proeurópsku vládu bez R. Fica a P. Pellegriniho.

„Hlas nie je Smer?“ dopytoval sa lídra PS I. Matovič. M. Šimečka na to kontroval, že OĽaNO sa ľahko pred voľbami hovorí, s kým nebude spolupracovať, keďže na základe skúseností z posledných rokov s hnutím veľa strán spolupracovať nechce.

Zaujímavé odpovede priniesla aj pravidelná rubrika ÁNO/NIE. Predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností by si prial, aby prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú dlhodobo kritizuje, mala v prezidentských voľbách „dôstojnú konkurenciu“.

Líder OĽaNO by tiež nepodporil zmenu dostupnosti interrupcií po vzore Poľska. Predseda PS v záverečnej rubrike zas nevylúčil, že sa na ich kandidátke neobjaví súčasný policajný prezident Štefan Hamran.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.