J. Blanár v Na telo: Ak budeme zostavovať vládu, R. Fico by mal byť premiérom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Strana Smer-SSD by podporila ambíciu Ukrajiny vstúpiť do EÚ. Jej vstup do NATO by však znamenal globálny konflikt, myslí si podpredseda Smer-SSD J. Blanár.

Predstavitelia strany Smer-SSD sa tento týždeň stretli s veľvyslancami Európskej únie, Veľkej Británie a Spojených štátov, aby im vysvetlili svoju zahraničnú politiku.

Zatiaľ čo strana jednoznačne odmieta vstup Ukrajiny do NATO pre obavy z konfliktu, J. Blanár v relácii Na telo deklaroval, že jej vstup do EÚ by podporili: „Ukrajina bude musieť splniť všetky kritériá ako ostatné krajiny, ale sme prípravní jej pomôcť.“

Ako dosiahnuť kompromis?

Predseda SaS R. Sulík tvrdí, že je Smer-SSD vo vyjadreniach nekonzistentný. „Na jednej strane hovoríte prestaňme Ukrajine pomáhať, na druhej strane hovoríte zoberme ich do EÚ. Vidím v tom rozpor,“ povedal v relácii a zároveň dodal, že ak by Západ prestal Ukrajine pomáhať „skolabuje do troch mesiacov a stane sa z nej satelitný štát Ruska“.

Ukončenie bojov bude znamenať kompromis, ktorý podľa J. Blanára nebude jednoduchý. „Poraziť Ruskú federáciu v konvenčnej vojne je nezmysel,“ dodáva. R. Sulík to odmieta a tvrdí, že taký postoj nemôže v 21. storočí fungovať: „Toto si povedal aj Chamberlain a podpísal Mníchovskú dohodu.“

Zastropovanie cien a zníženie kontrol

Slovensko naďalej trápi aj inflácia. Smer-SSD zvolal okrúhly stôl odborníkov a žiada zvolanie mimoriadnej schôdze. Strana navrhuje zastropovanie marží obchodníkov s potravinami od 1. júla do konca roka.

„Do zákona sme Ministerstvu financií dali povinnosť konať tak, aby zastropovalo marže alebo obchodné prirážky,“ vysvetľuje J. Blanár. Podľa podpredsedu SaS to ale fungovať nebude: „Ak stanovíte fixnú cenu na niečo, začne vznikať nedostatok.“

Prečítajte si tiež:

Za okrúhly stôl si mala so stranou Smer-SSD sadnúť aj riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie. J. Blanár tvrdí, že strane potvrdila, že mal R. Sulík zredukovať počet kontrol v reťazcoch: „Chceli, aby tam boli zhnité potraviny,“.

R. Sulík potvrdil, že znížil počet kontrolórov o tretinu, z pôvodných 150 na 100 a „poslal ich robiť niečo užitočnejšie“. Zároveň však dodáva, že kvalitu potravín kontroluje Štátna veterinárna a potravinová správa, nie Slovenská obchodná inšpekcia.

Kto bude premiérom?

R. Sulík v záverečnej rubrike ÁNO/NIE potvrdil, že strana má naďalej ambíciu podporiť v prezidentských voľbách Z. Čaputovú. Líder liberálov spoluprácu s Hlas-SD opäť nevylúčil a deklarovať, že strana má po prvýkrát ambíciu voľby vyhrať.

Podpredseda Smer-SSD J. Blanár si myslí, že v prípade, ak by Smer-SSD zostavoval vládu a Hlas-SD bol druhý, premiérom by mal byť R. Fico.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.