PRIESKUM: Reprezentácia v zahraničí? Slováci najmenej veria Matovičovi, aj voliči OĽaNO majú iného favorita

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Agentúra Focus pre reláciu Na telo pripravila exkluzívny prieskum o tom, ktorý politický líder by dokázal Slovensko dobre reprezentovať v zahraničí v prípade, že by sa stal premiérom.

V tejto otázke veria Slováci najviac niekdajšiemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) a najmenej Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ktorý post predsedu vlády v minulosti tiež zastával.

Prečítajte si tiež:

Reprezentácia v zahraničí

Líder Hlasu by našu krajinu dobre reprezentoval podľa 52 percent respondentov. Opak uviedlo 47 percent.

Na druhom mieste skončil Robert Fico, šéf Smeru-SD a rovnako expremiér. Slovensko by za hranicami dobre reprezentoval podľa 40 percent opýtaných. Naopak, 59 percent mu v tejto otázke nedôveruje.

Tretím v poradí je Eduard Heger, ktorý z premiérskej stoličky zostúpil len nedávno. Skok medzi ním a Robertom Ficom je však výrazný. Lídrovi Demokratov verí v reprezentácii Slovákov 26 percent respondentov a opak si myslí 74 percent z nich.

Nasleduje šéf Republiky Milan Uhrík (24 percent). O percento nižšiu dôveru majú zhodne Boris Kollár (Sme rodina) a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Dvadsaťpercentnú hranicu tesne prekročil aj Milan Majerský (KDH). Presne 20 percent respondentov dôveruje v otázke reprezentácie v zahraničí Andrejovi Dankovi.

Nasleduje šéf SaS Richard Sulík (19 percent) a s ďalším výrazným odstupom Marián Kotleba z ĽSNS (9 percent).

Na absolútnom konci rebríčka sa ocitol Igor Matovič, líder OĽaNO. V tejto otázke mu nedôveruje 93 percent opýtaných. To, že by Slovensko reprezentoval v zahraničí dobre, si myslí len sedem percent z nich.

Voliči OĽaNO prekvapili 

Agentúra zisťovala aj to, čo si o predsedoch strán myslia voliči jednotlivých subjektov.

Výsledky ukázali, že voliči konkrétnej strany si myslia, že práve jej líder dokáže Slovensko reprezentovať v zahraničí dobre.

Jediná zmena nastala v prípade voličov strany OĽaNO, ktorej voliči v tejto otázke dôverujú viac Eduardovi Hegerovi (79 percent) než Igorovi Matovičovi (62 percent), ktorý je druhý v poradí.

Agentúra realizovala prieskum v dňoch 19.4. – 26.4.2023 na vzorke 1013 respondentov, ktorí dostali otázku: Prečítam Vám mená niektorých politikov. Teraz si, prosím, predstavte, že by sa daný politik stal premiérom (predsedom vlády) na Slovensku. Vedel by podľa Vás dobre reprezentovať Slovensko v zahraničí?

Kompletné výsledky prieskumu nájdete hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.