PRIESKUM preferencií: Demokrati stále mimo parlamentu, prvenstvo drží Smer

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Agentúra FOCUS pre reláciu Na telo pripravila prieskum aktuálnych preferencií politických strán.

Podľa neho by voľby vyhral Smer, ktorý by volilo 18 percent respondentov. V tesnom závese by bola strana Hlas so ziskom 17,4 percenta. 

Oproti ostatnému prieskumu FOCUSu si pohoršilo hnutie Progresívne Slovensko, ktorému by svoj hlas odovzdalo 12,5 percenta opýtaných. 

Štvrtú priečku obsadilo hnutie Republika, ktoré by podporilo 9,7 percenta voličov. Nasleduje Sme rodina so ziskom 6,6 percenta.

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH s podporou 5,5 percenta a tiež OĽaNO a SaS, oba subjekty s 5,3 percentami.

Prečítajte si tiež:

Najvýraznejší nárast v porovnaní s aprílovým prieskumom, konkrétne o 0,7 percenta, zaznamenala SNS. Volilo by ju 4,7 percenta respondentov. Štyri percentá voličov by odovzdali hlas strane Aliancia – Szövetség. 

V prepade pokračujú Demokrati Eduarda Hegera. V poslednom prieskume strane namerali 3,6 percenta, tentoraz je to ešte o 0,4 percenta menej. 

Na základe výsledkov by Smer obsadil v parlamente 34 kresiel, Hlas o jedno kreslo menej. Nasledujú Progresívne Slovensko (23), Republika (18) a Sme rodina (12). KDH, OĽaNO a SaS by mali zhodne 10 poslancov.

Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 24.5. – 31.5.2023 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov.

Výberovú vzorku tvorilo 1012 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: „Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“

Na voľbách by sa nezúčastnilo 16 percent respondentov a 13,7 percenta bolo nerozhodnutých.

Kompletné výsledky prieskumu nájdete hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.