Iveta Radičová: Politické strany nemajú záujem o vyššiu účasť vo voľbách. Voľby rozhodnú nevoliči (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Expremiérka a sociologička Iveta Radičová tento týždeň v Na telo PLUS hodnotila, čo všetko môže ovplyvniť výsledok septembrových parlamentných volieb.

O tom, ktoré strany prekročia brány parlamentu, podľa nej rozhodne to, či sa voliči priklonia k lídrom prieskumov preferencií, alebo naopak pôjdu zachraňovať strany pri hranici zvoliteľnosti.

Tie môže podľa expremiérky napokon potopiť práve posilňovanie strán s najväčším výtlakom. Dodáva, že voličské jadrá vo všeobecnosti nie sú pevné, a že nerozhodnutých je ešte asi 30 percent voličov.

Najpevnejšie voličské jadro má podľa Focusu Smer. Iveta Radičová tvrdí, že má šancu vyhrať voľby, no neznamená to, že bude schopný zložiť vládu.

O budúcom premiérovi podľa nej môže rozhodnúť predseda Hlasu Peter Pellegrini. Či sa prikloní k jednotke prieskumov preferencií Robertovi Ficovi alebo k Michalovi Šimečkovi, ktorého Progresívne Slovensko je v tesnom závese.

Expremiérka zdôraznila aj rozhodujúcu úlohu nevoličov. Volebná účasť totiž zásadne ovplyvní počet kresiel, ktoré politické strany nakoniec získajú.

„Ani veľké politické strany, ale ani tie malé, nemajú skutočný záujem na vyššej účasti vo voľbách, lebo obidve majú sumu na konci dňa horšiu ako pri nižšej účasti,“ vysvetľuje Iveta Radičová.

Dôležité podľa nej bude aj finále kampane a to, či politici napokon správne uchopia volebné témy.

Celú reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.