P. Pellegrini v Na telo: Ak by sme získali dostatočne silný mandát, mali by sme sa uchádzať aj o premiérsky post

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Líder Hlasu-SD to uviedol v reakcii na výsledky najnovšieho prieskumu preferencii agentúry Focus s tým, že strana by mala mať ambíciu získať premiérske kreslo aj v prípade, že by vo voľbách neobsadila víťaznú priečku.

Hosťami Na telo boli predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Prieskum preferencii: Ktorá strana rozhodne voľby?

Podľa čerstvého prieskumu preferencií strán od agentúry Focus prvú priečku obsadil Smer-SD s takmer 19 percentami hlasov. Druhé sa umiestnilo Progresívne Slovensko, ktoré by v súčasnosti volilo 16,5 percent voličov. Hlas-SD obsadil tretie miesto s 14,5 percentami.

Peter Pellegrini vyjadril presvedčenie, že jeho strana bude napokon rozhodujúcim subjektom volieb. Rozhodovať sa v Hlase chcú podľa programových prienikov s ostatnými. Pripustil pri tom aj koalíciu so Smerom-SD.

Potenciálna koalícia Hlasu so Smerom a SNS by v parlamente získala 79 kresiel. Spojenectvo Hlasu s Progresívnym Slovenskom, KDH a SaS by zasa stačilo na pohodlnú väčšinu 84 poslancov.

„Z princípu neriešime posty,“ reagoval Michal Šimečka na Pellegriniho vyhlásenie, že Hlas by sa mal v prípade dobrého volebného výsledku uchádzať aj o premiérsku stoličku.

Progresívci by sa podľa Šimečku chceli držať tradície, že vládu zostavuje víťaz volieb. K tomuto sa napokon priklonil aj Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Šimečka: „Roberta Fica treba poraziť nie päsťami, ale politicky.“

Hostia reagovali aj na fyzickú potýčku medzi expremiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD), ku ktorej došlo začiatkom týždňa, potom, čo Matovič s megafónom pripevneným na pick-upe narušil tlačovku Smeru k ilegálnej migrácii.

Moderátor Michal Kovačič predsedovi PS pripomenul jeho protest proti strane Sme rodina, ktorá si na návštevu v roku 2019 pozvala francúzsku krajne pravicovú političku Marine Le Pen.

„Občiansky protest patrí k demokracii,“ reagoval Michal Šimečka, ktorý medzi protestom proti Le Pen a protestom Igora Matoviča vidí rozdiel. Atmosféra v spoločnosti bola vtedy podľa neho menej vybičovaná.

Protesty Progresívneho Slovenska proti mítingom ĽSNS v roku 2020 však označil za chybu.

„To je cirkus Humberto a hanba na sto honov ešte aj v zahraničí,“ komentoval bitku Peter Pellegrini, podľa ktorého situácia neprispieva k upokojovaniu spoločnosti.

Prečítajte si tiež:

Prezidentka v. Žilinka

Prezidentka Zuzana Čaputová sa obrátila na Ústavný súd potom, čo jej generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol poskytnúť podklady k využívaniu paragrafu 363. Podklady žiadala pre zvažovanie podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora.

Podľa lídra progresívcov prezidentka má mať právo si doklady vyžiadať. Obaja hostia sa zhodli, že si vo veci počkajú na rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré budú rešpektovať.

V rubrike ÁNO/NIE Michal Šimečka odmietol, že by sa Progresívne Slovensko v budúcnosti pokúšalo dostať Maroša Žilinku z úradu aj za cenu zmeny súčasnej legislatívy.

Naopak, Peter Pellegrini pripustil reformu trestno-právneho prostredia, ktorá by mohla mať za následok aj to, že by neprežil úrad špeciálneho prokurátora. Tým je v súčasnosti Daniel Lipšic.

Na telo si môžete vypočuť aj vo forme podcastu. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.