Spor M. Žilinku a Z. Čaputovej očami kandidátov SaS, Sme Rodina a Hlasu-SD (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Moderátor Michal Kovačič v utorkovom Na telo PLUS privítal Alojza Hlinu z SaS, Milana Krajniaka zo Sme Rodina a Matúša Šutaj Eštoka z Hlasu-SD. Reč bola aj o spore generálneho prokurátora Maroša Žilinku a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podľa Milana Krajniaka má prezidentka z Ústavy právomoc požadovať informácie od členov vlády. Na generálneho prokurátora sa toto oprávnenie nevzťahuje, myslí si. Jej konflikt s Marošom Žilinkom zároveň označil za „právny spor, ktorý vyrieši Ústavný súd.“

Naopak, Alojz Hlina vyjadril presvedčenie, že ak má prezidentka oprávnenie disciplinárne konať, mala by mať k tomu podklady.

„Celé zle,“ reagoval na pondelňajšiu tlačovú besedu generálneho prokurátora venovanú údajným útokom z Prezidentského paláca a od poslanca Juraja Šeligu. „Pán generálny sa domáha dôstojnosti, ale viete máte dôstojnosť formálnu a neformálnu, z úradu aj z osoby, a mne neprišla ani jedna ani druhá a on jej nepomáha v ničom.“

Prečítajte si tiež:

Matúš Šutaj Eštok označil za kľúčové tvrdenie Maroša Žilinku, že prezidentka mala žiadať informácie o živom spise. Podotkol pritom, že exminister vnútra Ivan Šimko bol odvolaný práve preto, že sa zaujímal o živý prípad.

„Je to tvrdenie proti tvrdeniu,“ uzavrel Alojz Hlina.

Prezidentka sa obrátila na Ústavný súd potom, čo jej Maroš Žilinka odmietol poskytnúť podklady k používaniu paragrafu 363. Zuzana Čaputová si podklady vyžiadala pre zvažovanie podania návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti