M. Šipoš v Na telo: Dohoda na novej vláde tu už je, PS dostane lekciu z naivity

M. Šipoš, T. Taraba, M. Truban a D. Saková v relácii Na telo.
M. Šipoš, T. Taraba, M. Truban a D. Saková v relácii Na telo. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Šéf poslaneckého klubu OĽANO si myslí, že koalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS je už vopred dohodnutá. Rozhovory o iných scenároch označil za naivné. Na rozhodnutie KDH, či do koalície so Smerom napokon vstúpi, podľa neho Robert Fico čakať nebude.

Hosťami Na telo o výsledku parlamentných volieb boli podpredsedníčka Hlasu-SD Denisa Saková, podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban, predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš a kandidát za SNS Tomáš Taraba.

M. Šipoš: Budeme jasnou a ráznou opozíciou

„Pre Progresívne Slovensko je to v skutočnosti veľký úspech,“ komentoval volebný výsledok progresívcov Michal Truban. To, či skončia v opozícii, podľa neho nie je isté. „Naša hlavná priorita je, aby Robert Fico vládu nezostavoval,“ uviedol.

„Nie sme v tomto naivní,“ reagoval Michal Šipoš na otázku, či majú v OĽANO ujasnené, že miera do opozície. Vyjadril pritom presvedčenie, že vládu zostaví Hlas, Smer-SD a SNS, a Progresívne Slovensko dostane „lekciu z naivity.“

Podoba budúcej koalície je podľa neho dohodnutá už vopred.

„My sme zatiaľ žiadnu podobu k stolu nedostali,“ reagovala Denisa Saková a Šipošove tvrdenia označila za jeho opozičnú politiku. So ziskom 15 percent sa však podľa nej Hlas stáva potenciálnou súčasťou novej vládnej koalície.

Podľa Tomáša Tarabu v SNS nevidia zmysluplnejšiu alternatívu, ako vytvorenie vlády so stranami Petra Pellegriniho a Roberta Fica. Chcú pritom, aby sa rokovania o zostavovaní budúcej koalície čo najrýchlejšie otvorili, ale aj uzavreli.

Prečítajte si tiež:

Úloha prezidentky

Michal Truban od prezidentky pri udeľovaní poverenia zostaviť vládu neočakáva pomoc. Zhodol sa s Michalom Šipošom, že prezidentka naplní svoj sľub a zostavením vlády poverí víťaza volieb, ktorým je Robert Fico.

Podľa Tomáša Tarabu politické strany od ľudí dostali vo voľbách jasný mandát a prezidentka by ho pri vymenúvaní novej vlády mala rešpektovať. Vyjadril však presvedčenie, že Zuzana Čaputová by mohla namietať konkrétne ministerské nominácie.

To, či prezidentka bude mať k nomináciám námietky, je podľa Denisy Sakovej otázne. Spomenula pri tom exprezidenta Andreja Kisku, ktorý v roku 2018 odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho pre nomináciu Jozefa Ráža na post ministra vnútra.

Saková napriek tomu dúfa, že prezidentka do zostavovania vlády takýmto spôsobom zasahovať nebude.

Prečítajte si tiež:

Premiér Peter Pellegrini?

SNS by podľa Tomáša Taraba nemala problém s tým, že by Robert Fico ponúkol premiérske kreslo Petrovi Pellegrinimu.

„S týmto sa absolútne teraz nebudeme zaoberať,“ odpovedala Denisa Saková na otázku, či by si Hlas vypýtal od Smeru premiérske kreslo, ak by to bolo na nej.

Potvrdila však predošlé vyjadrenia Petra Pellegriniho, že dvaja premiéri by nemali sedieť v jednej vláde.

Na otázku, či by Pellegrinimu funkciu predsedu vlády ponúklo Progresívne Slovensko, odpovedal Michal Truban nejednoznačne.

Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti