P. Pellegrini v Na telo: Schôdza k odvolávaniu Ľ. Blahu bude v utorok, jej program neschválime

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda parlamentu mal s Blahom o nahradení prezidentkinej fotografie portrétom komunistického diktátora Che Guevaru hovoriť osobne. Blaha podľa Pellegriniho priznal, že jeho konanie bolo „nad rámec“, a že tak ako podpredseda Národnej rady konať nemal.

Hosťami relácie Na telo boli dnes (12.11.) predseda parlamentu a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini a líder SaS Richard Sulík.

Koalícia sa dohodla na znení programového vyhlásenia vlády. Podľa Petra Pellegriniho ho vláda schváli v pondelok a následne bude predložené do parlamentu.

Medzi konkrétnymi záväzkami, ktoré sa Hlasu podarilo do programového vyhlásenia presadiť, má byť výstavba koncovej nemocnice v Bratislave, vyrovnávanie medziregionálnych rozdielov, trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku aj garancia zotrvania v EÚ a NATO.

​Čo bude s trinástym dôchodkom?

Sociálna poisťovňa tento rok pre nedostatok financií nevyplatí trinásty dôchodok.

Podľa Petra Pellegriniho sa však vláda chystá vyplatiť každému seniorovi k vianočnému dôchodku jednorazovú sumu od 100 do 200 eur. Od budúceho roku by podľa predsedu parlamentu mali trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku za rok 2023 obdržať všetci starobní dôchodcovia.

Richard Sulík tvrdil, že v Hlase o tom, že tento rok na trinásty dôchodok peniaze nebudú, vopred vedeli a napriek tomu ho pred voľbami sľúbili. Pochybnosti vyjadril aj nad tým, či vláda trinásty dôchodok vyplatí v roku 2024.

Argumentoval pritom tým, že v súčasnosti občania prispievajú na dôchodkové zabezpečenie vyše piatimi miliardami eur. Záväzky voči dôchodcom sú však podľa neho vo výške desiatich miliárd. Sociálna poisťovňa teda vyberá iba polovicu z nich.

Prezidentská kandidatúra P. Pellegriniho aj budúcnosť R. Sulíka

Ivan Korčok ohlásil, že zozbieral dostatok podpisov pre svoju prezidentskú kandidatúru. Podľa prieskumov by jeho zatiaľ jediným vyzývateľom mohol byť Peter Pellegrini.

Pellegrini v relácii pripustil, že nad prezidentskou kandidatúrou uvažuje, a že prichádza čas, kedy bude musieť svoje rozhodnutie oznámiť. Zároveň však uviedol, že potrebuje uistenie, že si ho občania ako prezidentského kandidáta budú želať.

To, že Pellegrini stále neoznámil, či kandidovať bude alebo nebude, Richard Sulík označil za „zahrávanie sa s dôverou voličov.“ Predseda SaS tiež priblížil, kto by stranu mohol viesť po jeho odchode z jej čela.

V rubrike ÁNO/NIE uviedol, že spomedzi straníckych kolegov nemá konkrétneho favorita, ktorý by po ňom na predsednícku stoličku mohol zasadnúť.

Podporiť by však mohol napríklad terajšieho podpredsedu strany Branislava Gröhlinga.

Sulík dodal, že v najbližších voľbách do Národnej rady určite kandidovať bude. „Tam budú mať moji voliči možnosť mi dať najavo, kde ma chcú vidieť,“ uzavrel šéf SaS.

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Na telo

Dôležité udalosti