Nerobte hystériu, odkazuje mimovládkam Pellegrini. Ktorým štát pomôže, a ktoré nedostanú nič? (Na telo)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťami relácie Na telo boli v nedeľu (12.11.) predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini a šéf SaS Richard Sulík. Moderátor Michal Kovačič sa ich pýtal aj na nápad ministra práce Erika Tomáša nahradiť rodičovský dôchodok dvomi percentami z daní.

​Peter Pellegrini v relácii tvrdil, že v roku 2024 sa mimovládnych organizácii žiadne opatrenie nedotkne. Prvýkrát podľa neho organizácie môžu pocítiť výpadok finančných prostriedkov až v roku 2025, pretože až vtedy sa občania budú môcť rozhodnúť o pridelení dvoch percent z daní svojim rodičom.

Pripomenul tiež prísľub ministra práce, že štát prípadný výpadok financií mimovládnym organizáciám vynahradí. Erik Tomáš pritom tvrdil, že kompenzácia sa dotkne len „ušľachtilých“ organizácií.

Ako príklad „neušľachtilej“ organizácie predseda parlamentu uviedol „nadáciu Denníka N, ktorá sa zaoberá len politikou“, hoci takáto nadácia neexistuje.

​Pellegrini tiež vyjadril presvedčenie, že v roku 2025 môžu mimovládne organizácie získať na asignácii dvoch percent z dane viac, pretože zhruba polovica občanov dve percentá neodvádza nikomu už dnes. „Prosím, nerobte hystériu,“ odkázal im.

Prečítajte si tiež:

Takýto efekt by podľa Richarda Sulíka nepriniesla ani mobilizačná kampaň – sumy, ktoré jednotlivci môžu darovať, sú podľa neho príliš nízke na to, aby sa im oplatilo vypĺňať tlačivo.

Podľa predsedu SaS znie pekne idea, že mimovládne organizácie budú musieť dôchodcom konkurovať. Nesúhlasí však s tým, aby súťažili o ten istý balík peňazí.

„Takto to bude pre veľa mimovládok boj o prežitie,“ uviedol s tým, že percento asignácie by sa v takom prípade malo znásobiť napríklad na úroveň štyroch percent.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.