Daniel Lipšic: Postavenie špeciálnej prokuratúry je opodstatnené. Vysvedčenie nám dávajú súdy, nie politici (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom relácie Na telo PLUS bol v utorok (14.11.) špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Moderátor Michal Kovačič sa ho pýtal aj na to, či si myslí, že zmeny v špeciálnej prokuratúre, ktoré koalícia avizuje v programovom vyhlásení, môžu byť motivované osobne.

​Daniel Lipšic uviedol, že tým, či by za zmenami mohla byť osobná rovina, sa nezaoberá.

„Nám vysvedčenie nedávajú politici, dávajú nám ho súdy,“ vyhlásil s tým, že úspešnosť žalôb prokurátorov špeciálnej prokuratúry je až 94-percentná.

Zdôraznil tiež, že trestné stíhania, ktoré na úrade vedú, nikdy osobné nie sú. Poukázal pritom na to, že za svoje trojročné pôsobenie na čele špeciálnej prokuratúry zrušil obvinenie iba raz, a to terajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi.

Prečítajte si tiež:

K možnosti zrušenia jeho úradu Lipšic poznamenal, že Ústavný súd už v minulosti konštatoval súlad osobitného postavenia špeciálnej prokuratúry s Ústavou, aj keď bol úrad zriadený iba obyčajným zákonom.

​Opodstatnenie samostatného postavenia úradu podľa Lipšica preukázalo aj 18 rokov pôsobenia úradu na Slovensku. „Pokiaľ inštitúcie fungujú a majú výsledky, netreba do nich zasahovať,“ myslí si Lipšic.

Lipšic takisto podotkol, že špecializované útvary polície a prokuratúry fungujú aj v iných krajinách Európskej únie. Z hľadiska rýchlosti konania je podľa neho bez pochybností, že sa špeciálna prokuratúra aj špecializovaný trestný súd osvedčili.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.