E. Tomáš v Na telo: Ak by sa vypustil rodičovský dôchodok z ústavy, na dve percentá nesiahneme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Návrh ministerstva práce je pod paľbou opozičnej kritiky. Nejde o útok na tretí sektor, umožňujem ľuďom sa rozhodnúť, či svoje dve percentá dajú rodičom alebo mimovládnej organizácii, tvrdí minister.

Hosťami relácie Na telo boli bývalá vicepremiérka a dnes poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko) a minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu viacerých policajtov, ktorí boli pod ochranou Úradu pre oznamovateľov korupcie. Aktuálne však druhý sudca prvostupňového súdu rozhodol, že konal nezákonne. „Je právomocou ministra vymeniť vedenie polície? Je,“ reaguje na dianie E. Tomáš a zároveň pripomína, že rozhodnutie nie je právoplatné.

Ministerstvo sa voči nemu odvolalo. Podľa ministra práce je otázne, či „zákon na ochranu oznamovateľov slúži na to, aby sa policajní funkcionári udržiavali v pozíciách“. Na to V. Remišová reaguje slovami: „Keď pani Santusová získala tento štatút, ani slovom ste sa neozývali.“

Ešte predtým, než bola vláda vyslovená dôvera, opozícia oznámila, že sa chystá ministra vnútra odvolávať. „V histórii Slovenska sa ešte nestalo, aby minister vnútra ešte predtým, ako získa dôveru, dvakrát porušil zákon,“ tvrdí V. Remišová.

Prečítajte si tiež:

Budúcoročný trinásty dôchodok

Ministerstvo práce ohlásilo novú výšku 13. dôchodku. Všetkým starobným seniorom má byť v decembri 2024 vyplatených 606 eur. Strana Hlas-SD vo volebnej kampani avizovala, že plnohodnotné 13. dôchodky plánuje vyplatiť ešte v tomto roku.

Minister práce E. Tomáš však trvá na tom, že strana svoj sľub dodržala.

„Ja som na trinásty deň vo funkcii našiel riešenie trinásteho dôchodku. Nebolo technicky možné tento dôchodok doručiť,“ povedal v relácii.

Nesúhlasí s ním poslankyňa za klub Slovensko Veronika Remišová: „Tieto Vianoce nedostanú dôchodcovia nič. Počas volebnej kampane ste hovorili, že všetci ich dostanú v plnej výške. Teraz dávate invalidom almužnu.“

Invalidní penzisti aktuálne dostávajú 13. dôchodok v maximálnej výške 300 eur mesačne. Rovnakú sumu im teraz sľubuje aj Tomášovo ministerstvo práce.

Dve percentá rodičom či mimovládkam?

Súčasná podoba rodičovského dôchodku má od budúceho roka skončiť. Po novom bude možné rodičom dať 2 % dane z príjmu, od ktorého sú finančne závislé mnohé mimovládne organizácie.

E. Tomáš tvrdí, že keďže je rodičovský dôchodok zakotvený ústave, nemal inú možnosť, ako využiť 2 % z daní: „Nejde o žiadny útok na Tretí sektor. Čo je nekresťanské na tom, že umožňujem ľuďom sa rozhodnúť, či svoje 2 % dajú rodičom alebo mimovládnej organizácii?“

Matovič vs. Mažgút

Počas schvaľovania Programového vyhlásenia vlády sa vo vestibule parlamentu stala slovná potýčka Igora Matoviča (Slovensko) a Jána Mažgúta (Smer-SD).

Pred živým vstupom do RTVS začal líder hnutia Slovensko slovne provokovať poslanca J. Mažgúta. Nazval ho chrapúňom, sedliakom či „čuráčikom“.

„Každý poslanec si zodpovedá za svoje vlastné výroky,“ vraví V. Remišová a zároveň dodáva, že „pán Mažgút je človek, ktorý ničil cudzí majetok.“ Naráža tak na potýčku z predvolebnej kampane, kedy I. Matovič prišiel narušiť tlačovku Smer-SD a poslanec Mažgút sa mu pokúšal odmontovať mikrofón z auta.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.