Pomôže vládna novela obvineným poslancom? Vôbec necítime konflikt záujmov, tvrdí D. Saková (Na telo)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v utorkovej relácii Na telo PLUS odmietol, že bola vláda by v prípade novely Trestného zákona v konflikte záujmov, aj napriek tomu, že je viacero vládnych poslancov čelí obvineniu.

Napríklad aj podpredseda parlamentu za Hlas Peter Žiga, ktorý je obvinený z podplácania. Pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona zas pripravoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, tak isto čeliaci obvineniu.

„Nie vôbec necítime konflikt záujmov,“ reagovala krátko ministerka hospodárstva za Hlas Denisa Saková. 

„Predstavme si hypotetickú situáciu, že predseda koaličnej strany havaruje a zistia mu alkohol počas jazdy. Hrozí mu trest a on by teraz prišiel s návrhom zákona, aby sa legalizovala jazda pod vplyvom alkoholu. To je úplne rovnaká situácia. Nielen pána Gašpara, ale celej vlády,“ tvrdí predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Prečítajte si tiež:

​Ministerka ho upozorňuje na to, že podmienku dostal aj spolupracujúci obvinený František Imrecze. Podmienečné tresty sú pri korupčných trestných činoch preto podľa nej možné aj súčasnosti.

Tiež dodáva, že pri verejných činiteľoch sú premlčacie doby stanovené na desať rokov. Za ten čas má mať podľa nej vyšetrovateľ dostatok dôkazov, aby vzniesol obvinenie. 

Akú budú mantinely?

„Vláda ani parlament ľudí súdiť nebude. To budú robiť sudcovia,“ reaguje D. Saková na výhrady k znižovaniu trestov. Je podľa nej niekoľko prípadov, kedy sudca musel dať vyšší trest než chcel. Spomína napríklad exriaditeľky Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, ktorá dostala 5 rokov za úplatok v podobe vrecka zeleniny.

„Samozrejme, že sudca rozhodne ako uzná za vhodné, ale vy mu nastavujete tie mantinely. A nastavujete ich tak, že tisíce páchateľov skončia s nižším, alebo s nijakým trestom,“ oponuje M. Šimečka. 

V najnovšom Na telo (4. 2.) s Denisou Sakovou a Michalom Šimečkom sme vám priniesli aj exkluzívny prieskum preferencií politických strán.

Prieskum preferencií z relácie Na telo si môžete pozrieť vo videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.