V. Karas: Novela dáva signál páchateľom, že veľké postihy nehrozia a môžu si ponechať svoj lup (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom utorkovej relácie Na telo PLUS bol bývalý minister spravodlivosti a expert KDH Viliam Karas.

Trojkoalícia pri novele Trestného zákona hovorí o zmene filozofie a o restoratívnej justícii, kde ide najmä o náhradu škody, nie o trest ako taký. Túto tézu podporuje aj sudca Peter Šamko. „Ja som zažil x prípadov, kde poškodenému ide o peniaze, nie o to, aby on bol vo väzení. Je mu je jedno, či dostane podmienku, väzenie, on chce 100 000 eur naspäť,“ povedal v Na telo PLUS. Viliam Karas podľa vlastných slov zdieľa „tento optimizmus“, skúsenosť má ale opačnú.

Tvrdí, že balans medzi trestom, aký hrozí, medzi zjednaním nápravy a zamlčaním skutku, nie je dobre nastavený. Vyčíta nedostatok restoratívnosti. Síce sú podľa neho ľudia, ktorí sa len „pošmyknú“ a škoda ich mrzí. Potom sú tu vraj ale aj prefíkaní ľudia, ktorí sa živia na úkor iných. „Oni si tiež dávajú na misku váh, čo mi hrozí, aký trest, aký postih, ako rýchlo prídem k peniazom.“

Podľa exministra spravodlivosti si po novele takíto ľudia radšej odsedia 1,5 roka domáceho väzenia a nechajú si 200 000 eur. „Posedím si, 200 000 každý deň nezarobí, ani ich nevráti,“ opisuje. „Nejaká miera a hranica musí byť nastavená. Tak ako je to v tomto návrhu je to veľmi nízko,“ pokračuje a dopĺňa, že sa nehľadí na záujmy poškodeného. Upozorňuje, že ak hrozí nízky trest, páchatelia radšej škodu nenapravia a v konečnom dôsledku nie je spokojný ani poškodený.

Prečítajte si tiež:

200-tisíc eur alebo taška zeleniny? Trest bude rovnaký

Pre Postoj opísal, že návrh navodzuje prostredie „mafia friendly.“ „Myslel som tým to, že sa dáva signál všetkým páchateľom majetkovej a ekonomickej trestnej kriminality, že jednoducho tie postihy nehrozia také veľké a budú si môcť ponechať aj svoj lup,“ vysvetľuje.

Ešte pred schválením pozmeňujúceho zákona podľa neho pôvodný návrh podporoval recidívu. Uznáva, že pri dvoch veciach našiel prienik s vládou a jeho pripomienky boli zapracované, inde nie. Je takisto podľa neho nenáležité trestať rovnako podplácanie taškou zeleniny a 200 000 eurami.

„To treba oddeliť, ale ten ich návrh to nerobí,“ uzatvára s tým, že v oboch spomínaných prípadoch rozdiel v sadzbe nebude.

Pozrite si celú reláciu Na telo PLUS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti