Exkluzívny PRIESKUM: Ľudia povedali, aké tresty by dali za krádež

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novela Trestného zákona prešla schválením v parlamente, teraz putuje na stôl prezidentky. Medzi jej bodmi sa nachádza napríklad aj zníženie trestov za krádež. Agentúra FOCUS pre reláciu Na telo pripravila prieskum, v ktorom Slováci prezradili, aká by mala byť podľa nich výška trestov za tento čin. 

V parlamente poslanci koalície len pred pár dňami odhlasovali novelizáciu Trestného zákona. Obsahuje tiež zmeny trestných sadzieb v prípade trestných činov ekonomického charakteru.

Pre ilustráciu, ak vám niekto ukradne 30-tisíc eur, dnes mu za to hrozí väzenie na tri až desať rokov, pričom premlčacia lehota predstavuje 20 rokov. Podľa novely páchateľ dostane za takýto zločin trest odňatia slobody v trvaní nula až dva roky, s premlčacou dobou tri roky.

Prečítajte si tiež:

Ukradnuté tisíce eur

Prieskum sa respondentov pýtal, ako vysoké by podľa nich mali byť tresty za ukradnutie sumy 30-tisíc eur. Najväčšia skupina, ktorá predstavovala 24 percent, odpovedala, že by takýto páchateľ mal ísť do väzenia na viac ako tri roky.

Podľa 13 percent respondentov by trest mal v takomto prípade byť trojročný a podľa 16 percent iba dvojročný. Na jeden rok do väzenia by za ukradnutie 30-tisíc eur poslalo páchateľa 18 percent opýtaných. Trest len na pol roka za tento skutok by páchateľovi udelilo 9 percent respondentov.

Podmienku, teda nie väzenie, iba istý dohľad súdu, by za takúto krádež páchateľovi udelilo 10 percent opýtaných. Podobné percento respondentov, konkrétne 10 percent, na otázku nevedelo alebo nechcelo odpovedať.

Prieskum tiež ukázal, že až 19 percent voličov Smeru, strany, z pera ktorej novela Trestného zákona pochádza, by poslalo zlodeja 30-tisíc eur do väzenia na viac ako tri roky. Rovnaký názor zdieľa 18 percent voličov Hlasu a až 28 percent voličov tretej koaličnej strany SNS.

Prečítajte si tiež:

Miliónová krádež

Prieskum respondentom kládol tiež otázku, aký trest by mal podľa nich dostať ten, ktorý ukradne jeden milión eur. Podľa 38 percent opýtaných by mal ísť do väzenia na viac ako desať rokov. Skupina 25 percent opýtaných by navrhla väzenie na šesť až desať rokov a 20 percent na tri až päť rokov.

Na dva roky do väzenia za krádež milióna eur by páchateľa poslalo 5 percent opýtaných a 3 percentá len na jeden rok. Podľa 2 percent opýtaných by za takýto čin mal dostať iba podmienku. Sedem percent respondentov na otázku nevedelo alebo nechcelo odpovedať. 

Za adekvátny trest väzenia na viac ako desať rokov za krádež milióna eur považuje 30 percent voličov Smeru, 32 percent voličov Hlasu a až 37 percent voličov SNS.

Prieskum realizovala agentúra FOCUS na vzorke 1015 respondentov v termíne 16. až 23. január 2024, teda ešte pred schválením novely v parlamente.

Detaily prieskumu si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti