R. Michelko v Na telo: Premlčacie lehoty pri znásilnení ešte môžeme upraviť. Neboli sme presne informovaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na prezidentkinom mieste by som novelu podpísala, aby mal Ústavný súd viac času na jej stopnutie, povedala v relácii poslankyňa za SaS Mária Kolíková.

Vo štvrtok (8. 2.) poslanci schválili vládnu novelu Trestného zákona. Podporilo ju 78 poslancov po takmer 12-hodinovom rokovaní. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje trestné sadzby a skracuje premlčacie lehoty aj pri sexuálnom zneužívaní. Pôvodná lehota, 20 rokov za trestný čin znásilnenia, sa skrátila o polovicu.

Vyjadrenia nového poslanca Smeru-SD Richarda Glücka, ktorý tvrdil, že zníženie trestných sadzieb má obete znásilnenia motivovať, aby páchateľa nahlásili, nepovažuje poslanec za SNS Roman Michelko za šťastné: „Schytal si to aj v parlamente.“

Na poslancove slová reagovalo niekoľko opozičných poslancov, ktorí ich označili za cynické. Poslankyňa Progresívneho Slovenska Beáta Jurík sa po jeho slovách priznala, že je tiež obeťou znásilnenia.

Inšpirovali sa inými štátmi

Spravodajca vládneho návrhu Tibor Gašpar v pléne Národnej rady tvrdil, že premlčacia doba 10 rokov pri znásilnení je aj Nemecku, Rakúsku či Česku. „Snažili sme našu legislatívu harmonizovať s okolitými štátmi,“ vysvetľuje R. Michelko.

Moderátor Michal Kovačič v relácii však upozornil na to, že premlčacia doba je pri znásilnení v Nemecku 20 rokov a v Česku 15 rokov.

„Rozprávate, že idete zobrať to, čo je v Česku, v Rakúsku, Nemecku. Ale to, čo je dobré na Slovensku idete zlikvidovať. A to sa ani nepozriete, čo v tom Česku, Nemecku a Rakúsku je. Lebo je tam niečo úplne iné,“ tvrdí poslankyňa SaS Mária Kolíková.

Prečítajte si tiež:

Neboli dobre informovaní?

„Sme schopní o tomto otvoriť debatu a urobiť nejakú korekciu. Neboli sme úplne dobre informovaní,“ priznáva poslanec.

„Vyberáte si nejaké veci len preto, že potrebujete niečo vyriešiť pre nejakých ľudí. Je vám úplne jedno, čo sa stane s obeťami násilia,“ hovorí koaličnému poslancovi M. Kolíková. Ten to označuje za demagógiu a upozorňuje na to, že trestné sadzby sa pri znásilnení nemenia. Menia sa premlčacie lehoty.

Novela však upravuje napríklad tresty za korupciu. Po novom za úplatok do 700-tisíc eur bude hroziť podmienečný trest 0 až 3 roky. Z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza vyplýva, že za ukradnutie sumy 30-tisíc eur, by 24 percent Slovákov chcelo pre páchateľa trojročné väzenie.

Za krádež jedného milióna by si zaslúžil podľa 38 percent opýtaných viac ako 10 rokov za mrežami. Detaily prieskumu nájdete TU.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti