M. Šutaj Eštok: Pri znásilnení nie je premlčacia doba ani podstatná, ani rozhodujúca (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom relácie Na telo PLUS bol minister vnútra za Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

Poslanci vo štvrtok schválili vládnu novelu Trestného zákona, ktorá znižuje tresty za korupciu, ruší špeciálnu prokuratúru a skracuje premlčacie doby, dokonca aj za znásilnenie. Pôvodných 20 rokov sa skracuje na 10, teda o polovicu. V prípade, že je obeť maloletá sa premlčacia lehota skracuje na 15 rokov a začína plynúť v momente, keď obeť dovŕši 18 rokov. 

Na to, že novela mení aj premlčacie doby pri znásilnení, upozornila poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová. Tvrdí, že na to upozornila aj ministra Borisa Suska a Tibora Gašpara, ktorí však lehoty neupravili. 

​„Nechápem ten hyenyzmus opozície. Som presvedčený, že sa deje len v kontexte politickej kampane pána Korčoka. Počas mesiacov debaty tu nikto z poslancov nenamietal, že sa takéto niečo deje,“ povedal v relácii Na telo PLUS minister vnútra M. Šutaj Eštok. Opozícia však tvrdí, že si úpravu lehôt do posledného momentu nevšimla.

Vláda odmieta, že by premlčacie lehoty za znásilnenie menila zámerne. Menila sa k trestným činom, pri ktorých je sadzba 10 rokov. Tak samozrejme, do toho spadol aj trestný čin znásilnenia, ale zákony sa menia a vyvíjajú,“ povedal v pléne T. Gašpar. Je tam generálna klauzula, ktorá hovorí, že ak máte výšku trestov 10 rokov, tak sa k tomu nadväzuje aj premlčanie,“ vysvetľuje minister vnútra.

Prečítajte si tiež:

​Pri tomto trestom čine podľa neho nie je premlčacia doba podstatná ani rozhodujúca. Polícia má vraj štatistiku, ktorá uvádza, že 80 % žien násilníka pozná. Podľa M. Šutaj Eštoka by sa malo urobiť všetko preto, aby ženy trestné činy nahlasovali.  Ak to nahlásia po rokoch, dôkazné bremeno je vôči páchateľovi výrazne nižšie. Ani my nemáme také kapacity, aby sme tieto trestné činy vyšetrili,“ tvrdí.

Pozrite si celú reláciu Na telo PLUS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.