Z. Čaputová v Na telo: R. Fico spochybňuje integritu ústavných sudcov. Nekomunikovala som s nimi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka nevylučuje, že Ústavný súd o jej podaní stihne rozhodnúť skôr ako novela nadobudne účinnosť. Žiadnu istotu ale nemá.

Hostkou relácie Na telo bola prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Prezidentka v piatok oznámila svoje rozhodnutie poslať novelu Trestného zákona na Ústavný súd. Zároveň ju nevrátila naspäť do parlamentu, aby získala čas na rozhodnutie súdu. „Bol to nevyhnutný procesný krok,“ priznáva s tým, že zvažovala aj vetovanie.

​Zavážil napokon aj list od premiéra. „Uistil ma, že veto by nemalo zmysel.“ Podľa R. Fica je „znepokojujúce, s akou istotou prezidentka očakáva rozhodnutie vo svoj prospech,“ a pýta sa, či je to jej výsledok intenzívnej komunikácie so súdom.

Tú Z. Čaputová popiera, s predsedom ÚS I. Fiačanom sa mala naposledy stretnúť na oslave narodenín Rudolfa Schustera.

„Pre mňa je to až na pobavenie. Premiér Fico spochybňuje integritu ústavných sudcov.“ Dodáva, že žiadnu istotu pri rozhodnutí nemá. Nie je ale podľa nej vylúčené, že súd „by mohol rozhodnúť v horizonte týždňov.“

Prezidentka napáda najmä proces, akým bola novela schválená. Na Ústavnom súde argumentuje skrátenou rozpravou aj konfliktom záujmov predkladateľov.

„Keby to chceli robiť pre niekoho, nevyzeralo by to inak,“ hovorí.

Zákon má nadobudnúť účinnosť 15. marca, 20. marca zanikne Úrad Špeciálnej prokuratúry.

Povedie SIS Pavol Gašpar?

S vládou sa prezidentka nezhoduje ani pri potenciálnom riaditeľovi Slovenskej informačnej služby. Vláda schválila na túto pozíciu syna obvineného Tibora Gašpara – Pavla Gašpara. Z. Čaputová už avizovala, že sa s prípadným jeho vymenovaním nebude ponáhľať.

Za spor s koalíciou by to ale neoznačila. „Peter Pellegrini sám povedal, že SIS je v rukách profesionála,“ podotýka. „Nejdem sa tým okamžite zaoberať. Nikto sa so mnou predtým o tom nebavil,“ uvádza a tiež pripomína, že samotná koalícia s návrhom prišla 4 mesiace od vymenovania štvrtej vlády Roberta Fica.

Je možné, že podobne dlhý čas si teraz na rozhodnutie vezme aj hlava štátu? „Všetko je možné,“ odpovedá. Za obštrukcie by to nepovažovala.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.