K. Forró: Výraz Felvidék? Nevidím dôvod, prečo ho nepoužívať (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom utorkovej relácie Na telo PLUS bol predseda Aliancie a neúspešný prezidentský kandidát Krisztián Forró.

Rastislav Káčer minulý rok ako minister zahraničia pripustil, že Maďarsko môže mať územné nároky voči Slovenskej republike. „Keby bol býval Vladimir Putin úspešnejší a dneska ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už priamo čelili dnes bohužiaľ,“ povedal vo februári 2023. Čo si o tomto výroku myslí Krisztián Forró?

„Takéto hlúpe reči v dnešnej dobe do politiky nepatria,“ myslí si predseda Aliancie. Ten apeluje najmä na úspešnú spoluprácu. „Máme spoločnú históriu, viac ako 1000-ročnú a bolo by ideálne, keby sme minimálne ďalších 1000 rokov mohli spolupracovať, sme jeden na druhého odkázaní,“ dodáva K. Forró. Výroky podobné tomu Káčerovmu označil za „úplne zbytočné.“

„Nikto nechce, aby sa vrátili nejaké hranice alebo aby sa niečo zmenilo, nikto na tom nepracuje,“ ubezpečuje šéf Aliancie. Podľa neho by sme si „niektoré veci z minulosti“ mali dať do poriadku, aby k takýmto výrokom nedochádzalo. „Niekto sa zobudí ráno a má taký deň, chce si upútať pozornosť na seba takýmito výrokmi – aby sa to nemohlo stať,“ dodáva emotívne.

Téma revizionizmu? „Je zbytočné o tom hovoriť, nikto nemá takéto úmysly,“ zdôrazňuje. Takáto téma v Maďarsku vraj nie je.

Prečítajte si tiež:

Používanie názvu „Felvidék“

Toto označenie K. Forró za urážlivé nepovažuje. „Je to pomenovanie charakteristické pre túto lokalitu, ja v tom nevidím žiaden problém,“ popisuje. Výraz Felvidék sa dá preložiť ako Horná zem, najmä Maďari tak označujú Slovensko. Pred 3 rokmi sa proti tomuto výrazu ohradil napríklad vtedajší minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

„Ja nechápem, prečo hľadáme v týchto slovách niečo, čo tam nie je,“ pokračuje predseda Aliancie. Výraz podľa neho nemá nikoho uraziť a ľudia to tak majú vnímať. „Nevidím dôvod, prečo by sme to nemali používať,“ odpovedal napriek tomu, že časť Slovákov to vníma pejoratívne. Ako riešenie navrhuje spraviť komisiu zloženú z právnikov či historikov.

Pozrite si celú reláciu Na telo PLUS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.