M. Maďarič: KDH môže SNS oslabiť. R. Fico sa na to musí dívať inak (Na telo)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V druhej časti relácie Na telo diskutovali dvaja hostia. Exminister kultúry za Smer Marek Maďarič a exminister financií za SDKÚ Ivan Mikloš.

Chcel Robert Fico Petra Pellegriniho za prezidenta? M. Maďarič tvrdí, že bol v podpore zdržanlivý. Premiér to podľa neho videl alternatívne. „Pre koalíciu je to úspech ale na druhej strane to je posilnenie konkurenčnej strany Hlas,“ vraví exminister za Smer.

P. Pellegrini sa síce stane prezidentom, ale M. Maďarič tvrdí, že bude mať stále na Hlas vplyv. „Bude prezidentom a silným politickým hráčom,“ vysvetľuje. Okrem toho Hlasu zrejme ostane aj post šéfa parlamentu, ktorý mu prináleží podľa programového vyhlásenia vlády. 

O stoličku predsedu má záujem aj SNS. Hlas však do funkcie nominoval Richarda Rašiho, aktuálneho ministra investícií. Plánuje ho podporiť aj opozičné KDH. Práve to podľa M. Maďariča situáciu skomplikuje.

Hnutie sa podľa neho začalo konať inak, pretože časť jeho voličov bola proti podpore I. Korčoka v prezidentských voľbách. Konanie hnutia však exminister považuje za konštruktívne. Spomína list eurokomisii, hlasy pre R. Rašiho či návrhy zákonov. „Tým oslabujú silu SNS. Robert Fico sa už musí dívať na situáciu inak,“ dodáva.

Podľa exministra financií I. Mikloša je R. Fico zdatný technológ moci. „Jedno zo základných pravidiel je rozdeľuj a panuj. Je to v jeho politický prospech. Nech sa oni hádajú a on bude nad tým,“ objasňuje.

Prečítajte si tiež:

(Ne)spoľahlivý partner a pritlačenie k PS

Bývalý člen SDKÚ si myslí, že KDH vždy hralo rolu „nie úplne spoľahlivého partnera“. Zákon o odstrele medveďov, ktorý ponúkli vláde bol v zásade správny a podľa I. Mikloša bola chyba, že to minulé vlády neriešili. Menej však rozumie podpore 13. dôchodku, keďže sú podľa neho verejné financie v rozvrate.

„Ak zároveň povedia, že sa nemajú zvyšovať dane a odvody, je to absurdné. Keď niekto chce sedieť medzi dvomi stoličkami, môže sa stať, že bude sedieť na zemi,“ vraví I. Mikloš.

„Alebo bude žiadanou nevestou,“ polemizuje M. Maďarič. List eurokomisii môže podľa neho pôsobiť štátnicky a viac hnutiu pomôcť získať si priazeň voličov. „Môžu to byť aj kroky smerom k eurovoľbám a snaha nájsť si vlastnú tvár v opozičnej politike. Pri parlamentných voľbách sa veľmi pritlačili k Progresívnemu Slovensku,“ uzatvára M. Maďarič.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.