D. Lipšic: Bol tu autentický záujem vyštvať prokurátorov dozorujúcich kauzu Kuciak (Na telo)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V druhej časti relácie diskutovali o zmenách v rezorte spravodlivosti sudca Peter Šamko a bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry dochádza k viacerým personálnym zmenám. Nedávno svoj odchod oznámili prokurátori, ktorí sa venovali prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pohľad na tento krok vidia Daniel Lipšic a Peter Šamko rozdielne.

„Absolútne to nie je problém,“ tvrdí druhý menovaný. Práve P. Šamko v čase debaty o rušení spomínaného úradu zastával názor, že ÚŠP nepotrebujeme. „Ani doktor Harkabus nebol pôvodný dozorový prokurátor, nepodával ani obžalobu vo veci Kuciak,“ argumentuje, prečo odchod prokurátorov Matúša Harkabusa a Daniela Mikuláša. „Toto je život prokurátora, toto sa deje aj na súdoch, absolútne bez problémov,“ opakuje.

„Považujem ich za jedných z našich najlepších prokurátorov,“ kontruje D. Lipšic. „Vybaviť to spôsobom, že „veď máme stovky prokurátorov, tak to nevadí,“ považujem za frázovité a za dehonestujúce,“ pokračuje a ďalej vyzdvihuje prácu M. Harkabusa a D. Mikuláša. „Kto sledoval ich prácu vie, že ju zvládali a zvládli čo najlepšie.“

P. Šamko to považuje za „glorifikovanie pár prokurátorov.“ „Máte obrovské množstvo kvalitných prokurátorov po celom Slovensku,“ reaguje na predošlé slová D. Lipšica. Zároveň si myslí, že daní prokurátori mohli ísť na krajskú alebo okresnú prokuratúru do Žiliny.

„Nikto z nich nerobí modly,“ hovorí bývalý špeciálny prokurátor. „Tváriť sa, že všetci prokurátori sú rovnakí a každý je nahraditeľný je naozaj fráza,“ potvrdzuje svoj postoj. „Podľa mňa každý je nahraditeľný,“ hovorí sudca.

Prečítajte si tiež:

D. Lipšic ďalej popisuje prípad odchodu do Žiliny: „Moji kolegovia si dali žiadosť o dočasné pridelenie do Žiliny pred mesiacom. Nebola zo strany vedenia generálnej prokuratúry absolútne žiadna komunikácia,“ tvrdí.

Myslí si, že tu bol „úplne autentický záujem ich vyštvať z prokuratúry.“ Keby tak vraj nebolo a vedeniu GP by malo záujem na riešení tejto situácie, „mohli byť na dočasnom pridelení v Žiline už možno mesiac.“

„Ja by som to takto nebral,“ oponuje P. Šamko a ÚŠP označil za „elitársky klub.“ Pripomína, že od jej zrušenia ubehol mesiac. „Nemohli tí prokurátori počkať mesiac, dva, tri?“ Ich požiadavky pri presunoch z úradu na iné pozície považuje za „elitárstvo.“ „Prokuratúra nie je cirkus, kde si každý môže robiť čo chce, je to monokraticky riadený orgán,“ dodáva.

Pozrite si aj zostrih relácie Na telo:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.