L. Žitňanská: Š. Harabin v súdnej rade? Vnímam opatrné vyjadrenia R. Fica a priestor na vyjednávanie (Na telo PLUS)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom utorkovej relácie Na telo PLUS bola exministerka Lucia Žitňanská.

Po zosadení Jána Mazáka zo súdnej rady Slovenská národná strana navrhuje dosadiť tam Štefana Harabina, ktorého podporila aj v prvom kole prezidentských volieb. Zhoda v koalícii na ňom zatiaľ, zdá sa, nie je.

Čo prebehlo mysľou Lucii Žitňanskej, keď sa o tejto nominácii dopočula? „Spomenula som si na tie momenty, keď som oznamovala disciplinárne návrhy na Štefana Harabina,“ odpovedá exministerka v Na telo PLUS.

V súdnej rade je 18 členov, podľa L. Žitňanskej ale záleží na každom jednom. Orgán má podľa nej silné kompetencie.

„Rozhoduje o tom, kto bude sudca, na aký súd sa dostane sudca, či sudca bude preložený alebo nebude, skúma majetkové priznania sudcov a po novom aj tú takzvanú spôsobilosť kandidáta na sudcu,“ vymenúva.

​Získa Š. Harabin podporu v parlamente? „Netrúfam si to odhadnúť, pretože nevieme, aké iné pozície sú ešte v hre a o čo sa bude hrať,“ zamýšľa sa exministerka a všíma si aj podľa nej „opatrné vyjadrenia premiéra Fica“. Priznáva preto, že vidí „priestor na vyjednávanie“.

Prečítajte si tiež:

Bolo odvolanie Jána Mazáka oprávnené?

„To je osoba, ktorá tam už dávno nemala byť,“ vyjadril sa v nedeľu v diváckych otázkach k Na telo sudca Peter Šamko. Ten bývalému predsedovi súdnej rady vyčíta „manažérsko-ľudské zlyhania“ aj „politickú nadprácu“.

L. Žitňanská celú situáciu hodnotí ako „veľmi nešťastnú“. „Mne je ľúto, že nedokázali nájsť na súdnej rade taký model fungovania, aby si vzájomne dôverovali,“ hovorí a pokračuje, že chýbalo aj vyjadrenie J. Mazáka k obvineniam sudcov.

Prečítajte si tiež:

„Keď sú takto formulované zo strany sudcov, človek sa zarazí,“ tvrdí s tým, že vníma okolnosti a sledovala súdnu radu.

Prekračoval J. Mazák svoje právomoci? „Keby som to posudzovala len na základe toho, čo som si vypočula od sudcov, tak by som mala zdvihnuté obočie,“ priznáva exministerka.

Nemá však „druhú argumentačnú líniu“ a tak počká aj na vyjadrenie Ústavného súdu SR, ktoré sa očakáva po podaní sťažnosti J. Mazákom.

Pozrite si celú reláciu Na telo PLUS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.