A. Heretik v Na telo: Každý z nás je agresor. Inšpirácia takýmto činom hrozí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťami Na telo boli profesor psychológie Anton Heretik a teológ Daniel Pastirčák. Pozvanie prijal aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, následne ale svoju účasť v relácii zrušil.

Bezprecedentný útok na premiéra Roberta Fica je „príležitosť na zmenu,“ zhodli sa A. Heretik a D. Pastirčák. Ako tá zmena bude vyzerať nie je jasné. „Som skôr skeptik,“ poznamenal teológ.

Podľa neho vzniknutá situácia môže spôsobiť aj ďalšie ohrozenie. A to nevylučuje ani psychológ. „Inšpirácia takýmto činom hrozí,“ tvrdí. Podľa neho je z podstaty každý agresor, ide o to, ako túto agresiu prejavujeme. Ako sa zmenila spoločnosť od mečiarizmu?

„Mne sa zdá, že medzitým narástla polarizácia konzervatívneho a liberálneho alebo progresívneho prúdu,“ hovorí D. Pastirčák. Delenie do rôznych názorových táborov podľa neho nefunguje.

Prečítajte si tiež:

Boli reakcie politikov vhodné?

Po udalosti v Handlovej sme mohli vidieť rôzne tlačové konferencie od vládnych aj opozičných politikov. Za najlepšiu reakciu na čin označil D. Pastirčák spoločné prehlásenie Zuzany Čaputovej a Petra Pellegriniho. Ich snaha o okrúhly stôl ale nevyšla. Naopak emotívne vyjadrenia mal Andrej Danko.

„Dá sa to pochopiť, lebo je to niečo čo súvisí s ním ako s človekom a s jeho tendenciou nepripravene a spontánne reagovať,“ myslí si A. Heretik a dodáva, že „to bolo posolstvo, ktoré možno predznačilo, že ten okrúhly stôl nebude.“ „V takýchto situáciách sa začne hľadať obetný baránok. A ďalší plán je oveľa tvrdšie uchopenie moci,“ varuje D. Pastirčák.

Psychológ upozorňuje aj na hrozbu manipulácie, „že akákoľvek kritika koalície je nedostatok empatie s obeťou.“ To podľa neho môžeme vidieť už aj na posledných výstupoch. Po výzve od Hnutia Slovensko na odstúpenie ministra vnútra ten reagoval označením hnutia za „extrémistickú skupinu ľudí.“

Predseda hnutia Igor Matovič hovorí v súvislosti s atentátom o „exemplárnom zlyhaní“ ministra.

Obaja hostia sa zhodli, že s upokojovaním spoločnosti môže začať každý z nás, napríklad slušnejším jazykom.

Reláciu si môžete vypočuť aj vo forme podcast:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.