D. Pastirčák: Toto je príležitosť na ohrozenie aj na zmenu. Som skeptik (Na telo)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Na telo tentoraz diskutovali profesor psychológie Anton Heretik a teológ Daniel Pastirčák.

Aké boli ich prvotné reakcie? Čaká nás zjednotenie alebo polarizácia? „Bola to šokujúca udalosť, ale treba povedať, že už nie prvá šokujúca udalosť násilného charakteru, ktorá sa v našej spoločnosti udiala. Do istej miery, ako keby sme museli rátať s tým, že aj naša krajina sa nevyhne takýmto udalostiam,“ komentuje A. Heretik v relácii Na telo.

Teológ D. Pastirčák hovorí o nesmierne dramatickej situácii. „Je vždy zároveň príležitosťou k ďalšiemu ohrozeniu, ako aj príležitosťou alebo výzvou na nejakú zmenu,“ tvrdí a jedným dychom dodáva, že on sám je skôr skeptický.

Obáva sa ešte väčšieho rozdelenia a zavlečenia do „ešte hlbších vôd nenávisti“. Teológ si tiež všimol, že bez ohľadu na rôznosť názorov na súčasnú koalíciu, „každý ustrnul“.

„Akákoľvek takáto tragédia, taký vážny zásah do chodu spoločnosti je zároveň príležitosťou na zmenu,“ súhlasí psychológ.

„Napríklad masová streľba v Devínskej Novej Vsi viedla prinajmenšom k tomu, že sa prijal lepší zákon o kontrole zbraní. Keď došlo k vražde Jána Kuciaka, tak prijali politickú zodpovednosť nejakí politici, odstúpili a došlo k nejakým personálnym zmenám,“ vymenúva.

Priznáva tiež, že teroristický útok na Zámockej bol z jeho pohľadu premeškanou príležitosťou „urobiť niečo viac pre občianske práva ľudí, ktorí sú z LGBTI komunity“.

Prečítajte si tiež:

Príležitosť po stredajšom atentáte stále je, otázkou podľa A. Heretika zostáva, ako sa jej chopia politici, keďže „sú schopní nejakej sebareflexie“. Za dobrý príklad považuje iniciatívu Zuzany Čaputovej a Petra Pellegriniho. Tú ocenil aj D. Pastirčák.

„No ale dnes sme sa dozvedeli, že miesto národného zmierenia sa národ má zmieriť tým, že bude ostrejší politický boj. Čiže to je dosť, by som povedal, jednoznačné posolstvo do budúcnosti,“ uzatvára A. Heretik narážajúc na to, že podľa všetkého nemajú všetky strany záujem na uskutočnení okrúhleho stola, a tak k naplneniu iniciatívy nedôjde.

Pozrite si aj zostrih relácie Na telo:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.