Bývalý šéf ochrankárov v Na telo PLUS: Atentát na premiéra? Bodyguard vpredu zareagoval bravúrne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

K pochybeniam ale došlo, priznáva spolu s ostatnými odborníkmi. „Máte zraneného premiéra, takže chyba sa niekde stala,“ hovorí Lumír Němec. „Útočníka mali monitorovať už desiatky minút predtým,“ myslí si Radovan Bránik.

Hosťami relácie Na telo PLUS boli bezpečnostní experti Radovan Bránik, Martin Královič, bývalý šéf úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčírovič a bývalý člen URNA - Útvaru rýchleho nasadenia Českej republiky – Lumír Němec.

​V relácii sa od nich dozviete:

• Ako hodnotia zásah ochranky v Handlovej
• Čo mal bezpečnostný tím urobiť inak
• Kto podľa nich zlyhal
• Ako dlho potrvá vyšetrovanie
• Čo by teraz mali robiť politici

Prečítajte si tiež:

Zlyhanie ochranky?

Po útoku v Handlovej verejnosť vyčíta ochranke premiéra nedostatočný zásah. „Ochrankár tam nie je na to, aby zabil útočníka. Ide o to, aby ho eliminoval,“ reaguje na tvrdenia bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka P. Krajčírovič. Súhlasí s ním aj R. Bránik. Upozorňuje, že prípadný výstrel prítomných ochrancov mohol ohroziť aj samotných ľudí v okolí atentátnika.

„Útok bol veľmi rýchly,“ priznáva L. Němec, dodáva však, že „reakcia ochranky mohla prísť skôr“. Podľa neho už v čase, kedy útočník tasil zbraň. Podľa neho nebol priestor dostatočne zabezpečený a pri takýchto udalostiach by sa mali kontrolovať batohy či tašky, možné sú aj detektory kovov. Strelec by sa tak na miesto nedostal, myslí si. „Útočníka mali monitorovať už desiatky minút predtým,“ pripája sa R. Bránik. Ani bezpečnostné opatrenia sa ale nedajú preháňať. „Majú byť zmysluplné. Na školách tiež nebudú mreže a ozbrojená SBSka. Neviem si predstaviť, že každý jeden dav by musel prechádzať detektorom,“ tvrdí M. Královič. Všetci hostia sa zhodli, že ani atentát na premiéra neprinesie obmedzenie stretávania sa politikov s občanmi.

Najnovšie Na telo PLUS si môžete vypočuť aj vo forme podcastu:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo plus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.